7 'Het liefst zien we de oever zo rommelig mogelijk." maken. Of er is net niet genoeg ruimte, dan maken we hem wat smaller." Bij de aanleg wordt de natuur gestimuleerd. "We planten van te voren al verschillende bloe men en planten in", vertelt Anne. "Zo brengen we in het buitenge bied vaak rietwortel aan. In het stedelijk gebied zijn dat juist meer sieroeverplanten en bloemen." Waarom doen we het? Natuurvriendelijke oevers brengen flink wat voordelen met zich mee. Anne: "In het begin was water berging niet eens een reden om een natuurvriendelijke oever aan te leggen, maar al gauw verander de dit. Een watergang met een brede oever kan veel meer water bergen dan eentje met een steil talud. Wat onderhoud betreft, is het een vooruitgang. Je hebt er minder omkijken naar, zeker in de beginjaren. Als we maaien doen we dit milieubewust. Een stuk maaien en tussendoor wat stukken overslaan. De volgende keer draai en we het om. Op die manier ver woesten we het leefgebied van de dieren niet." "Dus niet alleen het waterschap profiteert", gaat Wouter verder. "Een natuur vriendelijke oever zorgt ook voor een betere waterkwaliteit. Planten krijgen meer ruimte. Waterplanten halen voedingsstoffen uit het water, waardoor het water weer schoner wordt. Oeverplanten zor gen voor beschutting en voedsel. Samen zorgen deze planten ervoor dat kleine dieren en insecten een plekje in of rond de watergang vinden." Natuurlijk zijn niet alle oevers natuurvriendelijk en de vraag is of dat ooit zal gebeuren. "Overal brede oevers in een mooi natuurlijk landschap, dat zou ideaal zijn", mijmert Wouter. "Maar dat blijft waarschijnlijk een utopie. Voorlopig toch zeker." Ook al is de ideale situatie nog lang niet bereikt, beide heren zijn tevreden. Het waterschap heeft toch al zo'n 225 kilometer natuurvriendelijke oever aangelegd.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2009 | | pagina 7