onder gemaal in ere hersteld De muren vertoonden scheuren, het beton brokkelde af en het krooshek was door en door verroest. Het was duidelijk tijd om monumentaal gemaal De Piet bij Lewedorp eens goed onder handen te nemen. "Steeds haalden we iets weg en ontdekten we dat er nog een muur stond, die in nog slechtere staat verkeerde." handen Gerard Quist begeleidt het project en is al voor menig verrassing komen te staan. "Die verrassingen beginnen al met het feit dat we iets restaureren en niet nieuw bouwen. Tekeningen van vroeger hebben we niet. Dus kom je onverwachte dingen tegen We wisten dat alles versleten was, maar iedere keer weer ontdekten we iets anders. De in het verleden gemetselde klampmuren onttrokken de slechte muren aan het zicht. Steeds haalden we iets weg en ontdekten we dat er nog een muur stond, die in nog slechtere staat ver keerde. We hadden ook gepland om enkele stenen in de toog onder het gemaal te ver vangen. Toen we daaraan begonnen, kwam bijna de hele toog, waar het gemaal op rust, naar beneden en moesten we snel alles stutten. Vervolgens hebben we de gehele toog opnieuw gemetseld. Helaas zorgen die onverwachte dingen ook voor onverwachte kosten", vertelt onze bouwkundig medewerker. Authentiek Het gemaal is al ruim negentig jaar oud. Toentertijd gebruikte men onbehandeld ijzer voor verankering. Door roestvorming zette het uit en dat zorgde voor scheuren in de muren en het beton. Nog een reden om alles van beneden tot boven opnieuw op te bou wen. Vorig jaar is het instroomgedeelte hersteld en is het krooshek vervangen. Het hek wordt weer gevormd met statige krullen, maar dan in een nieuw jasje. De komende maanden herstellen we het metselwerk en de natuursteen in de maalkom. De steentjes die worden gebruikt voor het metselwerk zorgen meteen voor de authentieke uitstraling. Gerard vertelt: "Om in de maalkom te kunnen werken, moesten we deze droog zetten. Om overtollig polderwater toch af te kunnen voeren, hebben we een mobiele pomp opgesteld. De leidingen liggen over de dijk en twee wegen. We hebben over de leidingen een fietsbrug gemaakt, zodat fietsers nog wel gebruik kunnen maken van de weg." Het werk aan de maalkom moet voor september klaar zijn. In een natte periode zoals het najaar, moet het gemaal namelijk weer normaal functioneren. De kademuren en onderbouw zijn dan helemaal gereed en het gemaal kan er weer jaren tegenaan. Rest nog het restaureren van het gebouw zelf. Dat staat gepland voor de komende jaren.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2009 | | pagina 8