handen i duiker Paviljoenpolder Rilland De bijna honderdvijftig jaar oude muur begon te scheuren en de stenen lieten los. Tijd om deze monumentale, gemetselde duiker met houten sluisdeurtje in de Bathsedijk nabij Rilland aan te pakken. "We hebben een heuse kleurentest uitgevoerd om uit te zoeken welke stenen het beste passen." O O "O Marty den Dekker, projectleider, neemt ons mee naar het afgelegen werk. We bevinden ons aan de rand van Zeeland in een uitgestrekt stukje groen. Grote trekkers met dumpers rijden naar de omliggende akkers, in de verte draaien de windmolens en over ons heen hangen de hoogspanningskabels. Ineens staan we op een drie meter hoge muur, die onderdeel uitmaakt van de aan te pakken duiker in deze binnendijk. "Je ziet dat de omgeving geen overlast zal ondervinden van de werkzaamheden. Wel moesten we een pomp plaatsen om het water goed af te kunnen voeren, maar alles verliep goed mede door het goede weer", vertelt Marty. Hij vertelt ook dat er tot nu toe nagenoeg geen tegenvallers zijn geweest. "Als je oud metsel werk weghaalt, dan weet je nooit wat je er achter aantreft. Alles viel mee, dus konden we gewoon de geplande werkzaamheden uitvoeren." Kleurentest Deze duiker, vroeger heul genoemd, spuide vroeger het water direct in de spuihaven aan de Westerschelde. Nu is de dijk een binnen dijk geworden en de zeedijk ligt verderop. Het unieke van deze duiker en de reden waarom het als rijksmonument is aangemerkt, is dat-ie op een ouderwetse manier is gebouwd met bak- en natuurstenen op een fundering van dennenpalen beschermd met teer. "Die techniek moet behouden blijven," beaamt de projectleider. "Het was dus ook belangrijk om te kijken naar de soort stenen die zijn gebruikt. Aangezien de duiker in al die jaren meerdere keren is aangepakt, ontstond er een soort lappendeken van stenen. We hebben een heuse kleurentest laten uitvoeren om uit te zoeken welke stenen het beste passen. En dat is redelijk gelukt moet ik zeggen." De metershoge planken van de damwanden zijn deels versleten en toe aan vervanging. Dit werk gebeurt in september. Daarna zal de duiker weer in oude glorie zijn hersteld en zorgt-ie de komende 25 jaar voor een goede doorstroming in het gebied.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2009 | | pagina 8