een tuin vol water 10 Je ziet het tegenwoordig steeds meer: mensen die ervoor kiezen om hun tuinen te sieren met prachtige, grote tegels, 't Liefst een meter bij een meter, zo strak mogelijk. Maar wist u dat dat helemaal niet goed is voor het efficiënt afvoeren van regenwater? "Het betegelen van je hele tuin is natuurlijk geen goede oplossing." Bij hevige regenval stroomt het water via bijvoorbeeld een groot tegelterras heel snel richting het putje, linea recta het riool in. Veel mensen denken 'weg is weg'. "Maar dan komt het water juist met grote hoeveelheden tegelijk in het riool waarna het snel verwerkt moet worden. Dat kun je met een andere inrichting van je tuin voorkomen", vertelt Angelo Depondt, afval- waterdeskundige bij het water schap. "Als dat water geleidelijker in het rioolstelsel zou komen, is er weinig aan de hand, maar helaas is dat lang niet altijd het geval. Het zit namelijk zo: regenwater is rela tief schoon, maar doordat het ver mengd wordt met rioolwater, moet het waterschap toch het water goed schoonmaken voordat het terug de natuur in kan. Als het ook nog eens allemaal tegelijk komt, dan kan het rioolstelsel het niet aan en vinden er overstorten plaats. Bij een overstort komt er rioolwater, weliswaar vermengd met regen water, in de sloot terecht. En dat moeten we zoveel mogelijk voor komen. Als we hier met z'n allen op verschillende manieren wat meer rekening mee zouden houden, dan zou dit minder vaak gebeuren", legt Angelo uit. Win-win Het is zijn taak om samen met gemeenten na te denken over hoe het beter kan. Zo besluiten gemeenten steeds vaker om het regenwater apart op te vangen en direct weer de natuur in te leiden.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2009 | | pagina 10