karla peijs Het is rennen en vliegen. Een agenda die al maanden van tevoren vol zit. En een vrij weekend? Dat zit er al hele maal niet in. Toch neemt ze overal de tijd voor. Om een bruidspaar te feliciteren bij voorbeeld dat voor haar werkkamer op het Abdijplein foto's laat maken. Een gesprek met Commissaris van de Koningin Karla Peijs. "Als je vader een trekker heeft, zit je er op je twaalfde zelf op." door Linda van Dijke Het lijkt bijna vanzelfsprekend dat we hier sterke dijken hebben en een goede waterbeheersing. Toch staan er honderden waterschap pers dag en nacht paraat. Peijs: "In Zeeland hebben de waterschap pen een buitengewoon belangrijke taak die ze heel goed uitvoeren. De essentie van het werk is zorgen voor droge voeten en dat doen ze. Daarnaast zijn ze hier in Zeeland ook wegbeheerder en ik moet zeg- gen dat ze daar goede huisvaders in zijn. Tijdens mijn kennismakingsbezoek tweeënhalf jaar geleden bij Zeeuwse Eilanden, hadden de medewerkers cabaret opgevoerd. Dat was geweldig leuk en zal ik niet snel vergeten." Waar ligt de uitdaging? Bij de verhouding die Zeeuwen met dijken en water hebben, komt bijna vanzelfsprekend de waters noodramp naar boven. "Als ergens in Nederland mensen het nut inzien van de dijkversterkingen, zijn het de Zeeuwen. Die hebben toch wel een trauma overgehouden aan de ramp. Wat denk je, je kuste op die dijk je eerste meisje, die zeedijk stond als een rots! En dan gebeurt er zoiets." Waar Zeeuwen volgens Peijs meer moeite mee hebben, zijn de nieuwe vormen van waterveiligheid. Ze legt uit: "We moeten op een andere manier omgaan met water. Inwoners hebben minder begrip voor maatregelen waarbij we soms land aan de natuur teruggeven. We moeten daar meer met mensen over praten." Hoe zorgen we voor een veilige omgeving met aandacht voor ecologie en klimaatbestendigheid? Dat is volgens Peijs de vraag waar we voor staan. "En daar ligt de uitdaging." Heeft u het in huis? Er zijn veel initiatieven om mensen bewust te maken van mogelijke risico's op rampen en overstromin gen. Bijvoorbeeld de risicokaart en het noodpakket. "Ik geloof niet dat het storm loopt met de nood- pakketten van het ministerie maar ik vind het belangrijk dat mensen een paar dingen in huis hebben. Een goede transistorradio met voldoende batterijen en een knijpkat." Op de vraag of zij zelf

Scheldestromen/de Waterwerker | 2009 | | pagina 6