plannen maken er is een hele toer water 6 Waterbeheer op het platteland wordt door waterschap Zeeuwse Eilanden gebiedsgericht aange pakt. Met de aanpak worden problemen opgelost die ontstaan door grote hoeveelheden neer slag in korte tijd en droogte in andere tijden. "Voor een goed plan zijn een kleine duizend berekeningen per gebied nodig." ,Ons gebied is opgedeeld in tien gebieden en zo ook in tien 'water plannen buitengebied'. Het proces om te komen tot een plan waar alle partijen zich wel bij voelen, is een hele toer. Daar weten Johan Walhout, beleidsmedewerker bij Planvorming en Kees de Witte, beleidsmedewerker bij Beheer Onderhoud alles van. Vooral Johan, die zich bezighoudt met de voorbe reiding van de plannen, is er erg druk mee. Voor Sint Philipsland is het plan al afgerond en zijn we met de uitvoering bezig. Het plan voor Maelstede-Dekker heeft hij net af. Johan is nu druk met Noord- Beveland, Schenge, Zak van Zuid- Beveland en met de plannenmakerij voor Tholen wordt dit jaar ook gestart. De andere plannen volgen in 2009 en later. Heftige plannen De uitvoering van een waterplan buitengebied bestaat uit diverse projecten, zoals bijvoorbeeld het verbreden van een sloot zodat die meer water kan bergen of het gra ven van een verbinding tussen twee afvoergebieden, zodat ze elkaar kunnen 'helpen' met het wegpom pen van water. Het kan ook zijn dat de capaciteit van een gemaal wordt vergroot. Daarnaast omvat het maatregelen om de waterkwaliteit te verbeteren, zoals de aanleg van natuurvriendelijke oevers. Zodra een plan in de uitvoering komt, is het Kees die in actie komt. "Flipland en Maelstede-Dekker waren behoorlijk heftige plannen met veel projecten. Ik kan niet goed inschat ten of dat voor andere gebieden ook geldt." Trajecten van jaren Het tot stand komen en uitvoeren van gebiedsplannen is iets dat niet in een tussenuurtje gebeurd is. We hebben het over trajecten van jaren. Eerst moet het watersysteem worden opgemeten. Alleen dat meetwerk kost vaak al anderhalf jaar werk. Dan, als alle gegevens bekend zijn, wordt het water systeem in een computersysteem doorgerekend. Allerlei scenario's worden er op losgelaten. Johan: "We stellen onszelf vragen als: 'Als het nou springtij is en er valt in oktober honderd millimeter regen in dat gebied; wat gebeurt er dan? Hoeveel land staat er dan onder water?' of 'Wat is het gevolg als je het streefpeil tien centimeter ver hoogt?' Voor een goed plan zijn

Scheldestromen/de Waterwerker | 2010 | | pagina 6