nnrW handen i domburgsche watergang De Domburgsche Watergang op Walcheren krijgt extra ruimte. Ruimte voor water, ruimte voor natuur én ruimte voor de wandelaar. Voor het zover is, moet er nog heel veel grondverzet plaatsvinden. "We willen niet over tien jaar weer terug naar de grondeigenaren." Precies werk Bij het perceel aan de Rorikshilweg bij Grijpskerke wordt de watergang op z'n breedst. Er komt hier zo'n 100 meter bij. "Afhankelijk van het aantal meters die grond eigenaren wilden verkopen, zijn we aan de slag gegaan", licht Kees toe. En dat wordt heel nauwkeurig gedaan, gelet op hoe de kranen te werk gaan. Een gps-ontvanger op de kraan ontvangt zowel satellietgegevens als gegevens van het basisstation in de buurt. Met een 3D-model is zowel de oude als de nieuwe situatie te zien. Via het display in de cabine kan de kraanmachinist precies zien hoe ver hij moet gaan. Eind 2009 moet de hele klus geklaard zijn. Dan is het ook mogelijk om te wandelen langs de watergang. Via een laarzenpad op of langs de oever, kunt u genieten van het mooie Walcherse landschap. Niet bedoeld voor men sen met watervrees want af en toe zult u met een trekvlotje de oversteek moeten wagen... Echt nodig Kees de Witte is als projectleider blij met het mooie septemberweer. "Zo rijden we zo min mogelijk sporen op het land." De boeren die, overigens vrijwillig, grond hebben verkocht voor dit waterbergingsproject krijgen de grond op hun veelal laaggelegen percelen. Dit is gunstig voor de bedrijfsvoering, aan gezien de kans op wateroverlast zo aanzienlijk wordt verkleind. En dat is ook juist de bedoe ling van dit hele werk. Dat het meer en vaker regent, merken we allemaal. Daarom pakken we het nu in één keer groots aan. Kees: "We moeten naar de toekomst kijken. We willen niet over tien jaar weer terug komen bij de grondeigenaren." Maar niet alleen de bewo ners van het buitengebied hebben profijt van deze extra waterberging. Ook de inwoners van dorpen en steden hebben er baat bij aangezien veel overtollig water uit bebouwd gebied afgevoerd wordt via de polder. De rupsdumpers (voor de liefhebber: Terra-Gator 2104 Track Dumper) kunnen het net aan met z'n tweeën. De rupskraan graaft aan de oever van de watergang de grond af die de dumpers verderop op het perceel uitkieperen. Een rupsbulldozer walst er direct overheen. Dit is grondverzet op en top. O O

Scheldestromen/de Waterwerker | 2010 | | pagina 8