Natuurlijk We rijden een stukje verder langs de kust en komen bij de Verdronken Zwarte Polder. "Een uniek natuurgebied. De geul die je daar ziet, loopt bij hoog water vol en dat zorgt voor plantjes die van zout water houden." Omdat de geul de neiging heeft te verzanden, diept het waterschap hem op dit moment verder uit. Het gewonnen zand gebruiken we om de kust te versterken. Alex: "Het Zeeuwse Landschap creëert tussen de geul en de dijk een uitbreiding van het slikken- en schorrenlandschap, waar ongetwijfeld veel vogels gebruik van gaan maken". Dit is een mooi voorbeeld van de manier waarop het waterschap, samen met andere partijen, bij de kustversterking ook werkt aan de ruimtelijke kwaliteit van het gebied. Nog meer zand Ook bij de Herdijkte Zwarte Polder verbreedt het waterschap de kuststrook. "Ongeveer tien procent van het zand dat we daarvoor nodig hebben, halen we uit de geul", geeft Michiel aan. "De rest wordt, net als in Nieuwvliet, aangevoerd door hopperzuigers. In totaal gebruiken we voor dit stuk kustversterking 700.000 m3 zand." Ook spuiten we het strand op, omdat het bestaande strand voor een groot deel onder de nieuwe duinen verdwijnt. "Ook planten we weer helmgras", aldus Alex. "In die zin lijkt het erg op Nieuwvliet-Groede. Wat het anders maakt, is dat we een strekdam aanleggen. Die moet voorkomen dat het aangebrachte zand te snel weer wegstroomt, in de richting van de geul. Ook versterken we de dijk tussen de Herdijkte en de Verdronken Zwarte Polder." Overlast De omgeving heeft behoorlijke hinder van de werkzaamheden. "We werken van maart tot oktober, het hele toeristenseizoen dus. Een deel van het strand is niet toegankelijk", zegt Michiel. "Wij vinden dat ook niet leuk, maar het kan echt niet anders." Niet alleen de mensen hebben last van de werkzaamheden, ook de vogels zijn hun stek kwijt. "Speciaal voor de broedvogels die normaal in de Herdijkte Zwarte Polder zitten, hebben we een schelpenstrandje aan laten leggen", licht Alex toe. "Een flinke laag kokkelschelpen lokt de vogels naar die andere plek. En het werkt, de eerste plevieren zijn al gesignaleerd." Wilt u op de hoogte blijven van de werkzaamheden? Het waterschap brengt regelmatig een nieuwsbrief uit. Als u een mailtje stuurt naar communicatie@scheldestromen.nl zetten we u op de verzendlij st. 10 Links: Overlast is onvermijdelijk. Een deel van het strand is niet toe gankelijk. Midden: De duinen zijn met zestig meter verbreed. Rechts: 10% van het benodigde zand halen we uit de geul. Vroeger bouwde men op veel plaatsen hogere en zwaardere dijken om de kust te versterken. Steen en beton werden ingezet tegen het water. Tegenwoordig kiezen we voor nieuwe manieren van kustversterking, die net zo veilig, maar wel natuurvriendelijker zijn en beter in het landschap passen. De kust wordt nu vooral versterkt met duinen, zand tegen de dijk aan. Maar niet ieder deelgebied wordt op dezelfde manier aangepakt. De plaatselijke omstandigheden bepalen wat de beste oplossing is.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2010 | | pagina 10