In het lage middengebied van Walcheren is te weinig waterberging aanwezig. Door het veranderende klimaat regent het steeds vaker en steeds meer. Watergangen moeten dus meer water kunnen opvangen en afvoeren. Het waterschap ver breedt daarom veel watergangen in het hele gebied. De te verbreden watergangen krijgen vaak natuur vriendelijke oevers. Door deze flauwe oevers kan de waterloop meer water opvangen en afvoeren maar ook de natuur pikt zijn graantje mee. Makkelijk uit de voeten Dat opvangen en afvoeren is na tuurlijk een heel belangrijke reden om deze watergang aan te pak ken. Maar zo'n natuurvriendelijke oever biedt nog meer voordelen. De geleidelijke overgang tussen land en water is goed voor de waterkwaliteit. Bij steile oevers komt sneller veront reiniging in het water terecht. Ook moeten agrariërs rekening houden met teelt- en spuitvrije zones. Bij een natuurvriendelijke oever hoeft dat niet meer. Bovendien is een minder steil talud veel stabieler waardoor zware machines veilig langs de oevers kunnen rijden. Ook de doorstroming gaat er op vooruit. Tenslotte kunnen dieren er makke lijker uit de voeten. Laarzenpad De Domburgsche watergang is op vallend in het landschap aanwezig. Op sommige plaatsen is deze tot wel 100 meter breed. Om de relatie tussen watergang en landschap te benadrukken, is de watergang ook toegankelijk gemaakt voor het pu bliek. Want is het niet geweldig om langs de watergang te kunnen wan delen met niets anders om je heen dan natuur en uitgestrekte akkers? Oorspronkelijk had dit laaggelegen poelgebied een nat en open karak ter. Deze uitstraling wordt opnieuw versterkt door de nieuwe oevers. In contrast met de nabijgelegen kreekruggen, geeft dit een prachtig beeld. Kansen genoeg om een laar zenpad aan te leggen. Rond de tafel Bij de voorbereiding zat het water schap om de tafel met de provincie Zeeland, gemeente Middelburg, gemeente Veere, ZLTO afdeling Wal cheren, Agrarische Natuurvereniging en Stichting Voetpaden Walcheren. Zo'n wandelpad is niet 1-2-3 gereali seerd. Een gezamenlijke benadering is dan het beste. Om veertien kilo meter waterberging en 35 kilometer laarzenpad aan te leggen is ongeveer 200.000 m3 grond (gelijk aan onge veer 35.000 vrachtwagens) ontgra ven en in de omgeving op landbouw- percelen verwerkt. Medewerking van agrariërs was hier van groot belang. Op sommige plaatsen was men minder enthousiast om mee te werken maar de Stichting Voetpaden Walcheren heeft veel werk verricht om er toch een mooie wandelroute van te maken. In sommige gevallen wordt u over bestaande landwegen gestuurd. Maar ook trekvlotten lig gen klaar om u naar de overkant te brengen. Kijkt u ook niet gek op als u via een opstapje over het prikkel draad moet klimmen. Wilt u de route ook een keertje lopen? Dat kan! Vanaf het station in Middelburg komt u helemaal tot in de duinen van Westkapelle of Domburg. Vanaf half mei is de route bewegwijzerd. De routefolder is nog in de maak (verspreiding via VW). Vergeet vooral de laarzen niet! 13 Links: De Domburgsche Watergang heeft nu genoeg ruimte voor waterberging. Rechts: Een trekvlot langs het laarzenpad brengt u aan de overkant

Scheldestromen/de Waterwerker | 2010 | | pagina 13