superstorm Alle dijken en duinen langs de Nederlandse kust moeten een superstorm kunnen trotseren. Iedere zes jaar wordt daarom bekeken hoe sterk de waterkering is. Uit het laatste onderzoek bleek dat ruim honderd stukken kust in Nederland versterkt moeten worden. Van die honderd moeten er acht dringend aangepakt worden, de zogenaamde 'Zwakke Schakels'. Een van deze Zwakke Schakels is West Zeeuws- Vlaanderen. We staan bovenop de dijk bij de Groedse Duintjes. Het is indrukwekkend. "Wat een zand, hè? Tussen het Kruishoofd, bij Nieuwvliet, en 't Killetje, bij Groede, is bijna drie miljoen m3 zand neergelegd. We hebben de duinen met ongeveer zestig meter verbreed", vertelt Michiel. "En het strand wat daardoor verdween, opnieuw opgespoten", vult Alex aan. Al dat zand is met een schip aangevoerd vanuit een winlocatie in de Noordzee. Alex: "Een hopperzuiger spoot het zand op het strand, een spectaculair zicht. Met bulldozers en kranen is het zand daarna verdeeld." Pure duinen Het ziet er nog een beetje onnatuurlijk en té strak uit, die nieuwe duinen. De aannemer heeft wel geprobeerd van het dikke pak zand echte duintjes te maken. "Het heeft even tijd nodig", stelt Michiel ons gerust. "We hebben volop helmgras geplant. Als dat begint te groeien, ziet het er uit alsof het altijd zo geweest is." We lopen de duinen over en bekijken het gloednieuwe strandpaviljoen 'Puur'. "Drie strandpaviljoens moesten hier de boel afbreken", licht Alex toe. "Twee daarvan zijn weer opgebouwd op min of meer dezelfde locatie, alleen wat verder van de dijk af. Een derde paviljoen volgt nog." Net als thuis? De hele omgeving heeft een opknapbeurt gehad. Nieuwe bankjes, nieuwe fietsrekken, nieuwe prullenbakken. "Het is eigenlijk net als thuis", lacht Michiel. "Je begint met het witten van het plafond en valt van het één in het ander." Het meest opvallend is de nieuwe wegverharding van de overgangen. "Die is gemaakt van grondbeton", vertelt Michiel. "De aannemer vermengt het duinzand met een soort cement. Daardoor krijg je een keiharde laag, terwijl het er toch natuurlijk blijft uitzien. Mooi hè?" 8 Breskens Cadzand

Scheldestromen/de Waterwerker | 2010 | | pagina 8