De zeven dames wandelen elke woensdag vanuit de Strandweg in Dishoek. Het is een gevarieerd gezelschap. Benjamin en initiatiefnemer is Bianca van Duin (39) uit Vlissingen. Ina Seijnstra (68) zet zich overal voor in en houdt de dames op de hoogte van het laatste filmnieuws. Edith Poerstamper (54) stuurt zelfgemaakte kaartjes, schrijft mooie gedichten en houdt de bijzonderheden bij in de agenda. Marieke Verbree (64) is de aanjager op het gebied van etentjes, terwijl Ellie Kraak (57) een ster in Indonesisch koken is. Ina Wondergem (54) is de fotograaf van het stel, ze grossiert in paalhoofdenfoto's. Wilma Maas (52) is de vraag baak. Zij weet overal wel wat van af. Reden van deze Vroege-vogel- expeditie' is de wens van Scheldestromen-lezeres Bianca van Duin (39). Samen met zes andere dames wandelt zij wekelijks in het gebied rond Dishoek en Valkenisse. Bianca: "We hebben gehoord dat het afgesloten duingebied geweldig en bijzonder mooi moet zijn. Toen ik het oproepje van het waterschap in de krant las, heb ik direct gemaild." Met succes, want Staatsbosbeheer wilde de dames voor één keer meenemen naar het anders verboden terrein. Het gekwetter is niet van de lucht. Zeven dames aan de wandel levert al de nodige conversaties op maar ook de vogels houden zich niet in. Karei lacht: "Je ziet, je hoeft niet stil te zijn, de vogels trekken zich er niks van aan." De bekende zanglijster is de eerste die wordt herkend. Al snel volgt de tropisch gekleurde goudvink en de luidkeelse zwartkop. Ook de tjiftjaf onderscheidt Karei in de kakofonie van zangvogels: "Hoor je die? Net als de zwartkop produceert- ie veel geluid maar valt qua uiterlijk niet op. Het is een eenvoudig grijsbruin beestje." Even verder in het bos, wijst Karei de wandelaars op het gezang van de heggenmus. "Kijk, daar zit het mannetje. Heeft een mooi geel bekje als-ie zingt, kijk maar door de verrekijker." Wilma Maas (52) vraagt verbaasd: "Hoe zie je dat het een mannetje is?" "Omdat alleen het mannetje zingt", verklaart Karei. "Is bij alle zangvogels zo." Hij lijkt zo lief... Nog geen stap verder meldt de bosrietzanger zich. Is volgens Karei een van de laatste vogels die uit Afrika arriveert. "Eigenlijk alle vogels die uit Afrika komen, komen alleen om te broeden en gaan dan weer terug. Waarom ze daar niet blijven? Omdat er al zo veel vogels in Afrika leven. Er is niet genoeg voedsel voor ze, daarom komen ze naar hier." Ook de welbekende roodborst schettert er flink op los. Karei vriendelijk: "Hij lijkt heel lief maar is eigenlijk een rotzak. Doet niks anders dan concurrenten verjagen..." Zand erover "Walcheren stond rond 600 - 700 grotendeels onder water." Karei over het ontstaan: "Het was een schorren- en slikkengebied. Net zoiets als het Land van Saefthinge maar dan veel groter. Er vormden zich langzaam duinen. Maar duinen hebben de neiging zich te verplaatsen, aan de wandel te gaan. Op een aantal plekken verdwenen dan ook de duinen, bij Westkapelle bijvoorbeeld." Dit geldt ook voor :17 alleen deBiannen zingen

Scheldestromen/de Waterwerker | 2010 | | pagina 17