membraan bioreactor in de steigers Er lijkt niets bijzonders aan de hand te zijn op de rioolwaterzuivering De Drie Ambachten in Terneuzen. Toch wordt hier de laatste hand gelegd aan een groots project. Door de bouw van een hypermoderne membraan bioreactor, wordt afvalwater gezuiverd tot industriewater. Uniek in Nederland. De 20-jarige zuivering heeft te weinig capaciteit. "We hadden de keuze om de huidige zuiveringsinstallatie uit te breiden of op zoek te gaan naar een andere, duurzame oplossing", vertelt Daan Gabriëlse, projectleider civiele techniek. Die is gevonden in de bouw van een membraan bioreac tor. Zo lost het waterschap het capaciteitsprobleem op en bespaart het tevens op de uitbreiding van de rioolwaterzuivering. Projectpartner Evides krijgt industriewater van hoge kwaliteit die het vervolgens aan DOW Benelux levert. Een dergelijke reactor is in Nederland niet onbekend, maar met een verwerking van 640 m3 per uur, is het wel de grootste. Bovendien is het voor het eerst dat zo'n installatie wordt gebruikt om afvalwater te zuiveren tot industriewater. Daan licht het zuiveringsproces toe. "Het influent (ongezuiverde water, red.) wordt na bezinking, gemengd met bacteriën en zuurstof. In een traditionele zuivering gaat het water naar een nabezinktank voor verdere zuivering. Slib bezinkt daar en gaat terug in het proces of wordt afgevoerd. Een membraan bioreactor vervangt deze nabezinktank. Slib wordt uit het water gehaald door membranen. Een membraan is een filterconstructie waarbij het water door een koker stroomt waarin een soort bundel kunststof rietjes zit. De wand van deze rietjes is doorlatend voor water maar slib blijft achter in de rietjes. Omdat de rietjes na verloop van tijd dichtslibben, worden ze gespoeld. De verontreiniging die hierbij van de rietjes loskomt gaat terug naar de zuivering en draait weer mee in het zuiveringsproces." Het eindresultaat is extra schoon water mét een nieuwe bestemming. 19 Frankrijkweg 8 Terneuzen Aannemingssom: 6,3 miljoen Capaciteit MBR: 640 m3 per uur Partner: Evides industriewater B.V. Ontwerp: Royal Haskoning en Witteveen+Bos Aannemingsmaatschappij M.J. Oomen BV, Aan de Stegge Bouw Werktuigbouw, Paree B.V. elektro - telecom en Norit PT door Charlotte Dijkman Terneuzen

Scheldestromen/de Waterwerker | 2010 | | pagina 19