een strak sieraad. Ik heb het in de etalage gelegd en vanaf dat moment liep het hard. Het bleek een gat in de markt te zijn. Over het algemeen hebben de mensen die het kopen een Zeeuwse achtergrond, maar ook Duitsers, Belgen en Amerikanen lopen er mee weg. En als ik een sieraad aan een Zeeuwse verkoop, dan blijkt uit de verhalen al gauw hoe trots de Zeeuwen zijn op dit eeuwenoude handelsmerk." Oud ontmoet nieuw Vroeger droegen de mannen zilveren knopen aan hun vest, soms wel twintig op een rij en aan het boord één gouden knoop. Later droegen ze een paar knopen, verbonden door een ringetje, op de boorden. En hoe rijker de boer was, des te groter de knopen waren. In de vrouwendracht is het knopje overal terug te vinden: op de mutsspelden, op de veiligheidsspeld voor de overslagdoek, op de schortensluitingen, broches en op de rijk gedecoreerde colliersloten. Pronkstuk is de Zeeuwse mansbroche. De stervorm lijkt erg op de stervormige bladeren van de bloem van de Astrantia, de soortnaam van het Zeeuws knoopje. In dit woord zit het Latijnse woord 'ster'. Dat zou kunnen verwijzen naar de stervorm van de bloem. De naam 'Zeeuws knopje' is misschien ontstaan door de grote gelijkenis van de bloem met sieraden uit de Zeeuwse dracht. De rijke versiering van de broche met tientallen Zeeuwse knopjes lijkt op het scherm van de bloem die ook is opgebouwd uit vele kleine knopjes. Omdat de mannen als eersten stopten met het dragen van klederdracht, verdwenen de prachtige mansbroches in kasten en kluisjes. Gelukkig zien veel vrouwen de schoonheid van het sieraad in en dragen zij de broches van hun man of voorvaderen weer met trots. Sierde de mansbroche ooit het sobere zwarte mannenkostuum op, tegenwoordig schittert het op menig vrouwenjurk. Zo blijft oud nieuw ontmoeten. Meer informatie Boek: 'Van de goudsmid. De historie en de ontwikkeling van Zeeuwse en andere streeksieraden' P.J. Minderhoud. 24,50. www.j uwelier minderhoud. nl 'Een doosje om te delen', Silvia Wennekes. 30,-. www. aterlierchaosnl Galerie het moment, Poststraat 28, Zierikzee. www. galeriehetmoment. nl Laat ons via communicatie @scheldestromen.nl of via Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg weten waarom u het Zeeuws knopje zo bijzonder vindt en maak kans op een exemplaar van het boek van Minderhoud of het doosje van Wennekes. 22 Boven: Bekijk de foto van rechts naar links voor het ontstaan van een knopje. Foto uit 'Doosje om te delen' van Silvia Wennekes, technische fotografie Ivo Wennekes. Midden en onder: Het Zeeuws knopje verwerkt tot een modern sieraad.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2010 | | pagina 22