16.000 glasaaltjes voor Schouwen kustverst Vlissinae Een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog, wegzakkende kranen en een zoektocht naar een mijnenveld. Alles is wel voorbijgekomen tijdens de kustversterking Nolle-Westduin in Vlissingen. Toch is het gelukt om dit stuk kust weer sterk genoeg te maken om een superstorm te weerstaan. Eind juni sloten we het project feestelijk af met een triatlon. We hebben in totaal 2,5 kilometer waterkering aangepakt. Vanaf de Boulevard (Nollestrand) in Vlissingen tot aan de Galgeweg. De duinen zijn flink verbreed, de dijk is overslagbestendig gemaakt en de steenbekleding aan de zeezijde is verbeterd. Daarnaast zijn er nieuwe fiets- en wandelpaden, parkeerterreinen en overgangen gemaakt. In de toekomst komt er nog een nieuw natuurgebied. (ES) s» f f. Glasaaltjes vonden vroeger hun weg de polder in via sluisjes. Tegenwoordig houden gemalen de glasaal tegen en is het bijna onmogelijk om in het binnenwater terecht te komen. En laat dat nu net de ideale plek voor glasaal zijn om op te groeien tot volwassen paling. Het waterschap helpt de glasaal een handje door her en der aalgoten in de dijk aan te leggen. Via de goten bij gemaal Prommelsluis (ten noordwesten van Zierikzee) en gemaal Duiveland (bij Ouwerkerk) zijn dit jaar respectievelijk 10.125 en 6.141 aaltjes vanuit de Oosterschelde het polderwater ingezwommen. Vergeleken met 2009 zijn zo'n 600 exemplaren minder geteld. De jonge aal wordt naar de aalgoot getrokken door een zoete lokstroom, klimt door de goot naar de kruin van de dijk en kan zo zijn weg naar de polder vinden. In het voorjaar trekt de glasaal de polder in. Het duurt acht tot dertien jaar om van glasaal tot paling te groeien. Volwassen palingen trekken in het najaar weg om in de Sargassozee te paaien. Bij gemaal Glerum bij Kruiningen komt dit jaar ook een aalgoot te liggen zodat ook de aaltjes uit de Westerschelde op zoek kunnen naar binnenwater. En nu maar wachten of ze de weg naar die aalgoot weten te vinden. (SM) Meer info: www.kustversterking.nl i iM Jan van Driel onderhoudt de aalgoot en telt de glasaaltjes V i,<

Scheldestromen/de Waterwerker | 2010 | | pagina 7