ed stgebl vogelrü Maar dan om te broeden en hun jongen groot te brengen. En daarbij wil die kustbroedvogel de zee voor de deur hebben. Niet voor het zicht, wel voor het voedsel. Alex: "De broed- vogels hebben tot op zekere hoogte geen last van wandelaars of fietsers. Loslopende honden in het broedsei zoen zijn wel een probleem." Hij legt uit: "Je moetje voorstellen dat als zo'n vogel continu de wieken in moet omdat daar een hond rondrent, zo'n jong afkoelt. Het zijn donsbeestjes, in het begin niet groter dan een hommel. Als die te veel afkoelen, overleven ze het niet." Aan tafel! In tegenstelling tot vogels rondom het huis zoals de koolmees, voert moe der kustbroedvogel de jongen niet. Ze leert de jongen hoe ze aan hun kostje moeten komen. Alex legt uit: "Voor plevieren zijn dat veelal insecten en wormpjes die op het schor en de glooiing te vinden zijn. De kluut zeeft de laagwaterlijn af op zoek naar wa terinsecten." De dwergstern en visdief hebben spectaculairdere vangstme thodes. Ze bidden boven het water en storten zich vervolgens in een vrije val op sprotjes. "Negen van de tien keer is het trouwens mis", aldus Alex. Vogeldeal geslaagd In de Herdijkte Zwarte Polder bij Nieuwvliet-Bad legde het water schap onlangs een schelpeneiland aan. Ruim 1.500 m2 bestemd voor dwergsternen en strandplevieren. "We hebben daar de kust versterkt en daardoor een stukje van hun leefge bied aangetast." Het schelpeneiland is als 'deal' uit de bus gekomen. Met succes, aldus Alex: "Ja, ze zijn er!" Snel tevreden, die vogels. Racebanen zonder auto's Kustbroedvogels zijn nestvlieders. Als ze kunnen lopen, gaan ze direct de hort op. Honderden meters leggen ze af, volgens Alex. "Ik zie ze wel eens als ik op mijn mountainbike rijd. Waar ik het liefste fiets? Tja, buitendijks. Het zijn soms net racebanen. Dat vrije gevoel, zicht op zee en geen last van auto's." Trekroute in DNA In juni/juli, als de jongen groot zijn, vliegt het gezin letterlijk uit elkaar. Ieder gaat z'n weg. Alex: "Ze blijven nog wel even in Zeeland om aan te vetten. Maar de ouders laten ze los, ieder gaat op eigen houtje verder." En de route naar huis? Die zit in hun DNA. Zonder uitleg, zonder navigatie vliegen ze weer naar Afrika. Niet zoals de zwaluw in één ruk, maar met tus senstops in Frankrijk en Spanje. Zien ze een plas of meertje, blijven ze daar een halve dag genieten van de lekker nijen die ze tegenkomen. Meestal aan de kust. Het blijven immers kusttoe- risten. 10 Links: Het voorland van Nummer Eén is een geliefde plek voor recreanten en kustbroedvogels. Houd uw honden tijdens het broedseizoen aan de lijn.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2012 | | pagina 10