"Mag ik eens binnenkijken bij de voedselbank? Ik ben erg benieuwd hoe de organisatie werkt," vertelt lezeres Martine Huige. "Door ontslag of ziekte komen velen onbedoeld in een situatie terecht waardoor ze de eindjes niet meer aan elkaar kun nen knopen, laat staan om eten te kopen." Samen met Martine gaan we naar de Voedselbank Walcheren aan de Kleverskerkseweg in Middelburg. Siberische temperaturen "Het is even behelpen want de verwarming is uitgevallen, maar vanmiddag komt gelukkig de cv- monteur." Kees Mesu is een van de coördinatoren van de voedselbank Walcheren. Buiten is het -5 gra den en de oostenwind waait hard. De temperatuur in de voormalige Agrimarkt wijst 13 graden aan en het bakje koffie houdt ons in ieder geval warm. Aan de muur in de werkkamer prij ken heel wat bordjes van giften en donaties die de voedselbank Walche ren heeft ontvangen. Kees: "Die heb ben we hard nodig om elke vrijdag morgen weer 100 voedselpakketten voor Walcheren uit te delen." Meer dan 500 Kees: "Zeeland heeft vier voedselban- ken die nauw met elkaar samenwer ken. Voedselbank Tholen is hierbij niet meegeteld omdat zij samen werken met Voedselbank Bergen op Zoom. Bewoners van meer dan 500 adressen uit Zeeland komen elke week bij een van de vier voedsel- banken een voedselpakket ophalen. Dat zijn alleenstaanden maar ook gezinnen met soms nog hele jonge kinderen." Wij verdelen de 'rest' "Het doel van de voedselbank is om verspilling van voedsel tegen te gaan", vertelt Kees. "Elke week gaan we een aantal keer met de kleine vrachtauto en koelauto op pad om bij fabrieken, supermark ten, drogisterijen en bakkers voe dingsmiddelen op te halen die ze niet meer nodig hebben. Ook doen we re gelmatig acties in supermarkten om één of meer gekochte artikelen te do neren aan de voedselbank. Wekelijks rijden we naar Tilburg, het centrale verzamelpunt van de voedselbanken in Zeeland en Brabant. We rijden ook voor de andere drie Zeeuwse voedsel banken naar Tilburg. Voedingsmid delen die we in Zeeland over hebben, brengen we naar het verzamelpunt en waar in Zeeland behoefte aan is nemen we mee retour." Sociaal ontmoetingspunt Kees leidt ons door het gebouw waar vrijwilligers en jongeren van Jeugd- hulp Zeeland, Juvent, de voedsel pakketten klaarzetten voor vrijdag morgen. De rekken, koelkasten en vriezers worden volgestapeld met vlees, jam, blikken fruit en brood. "De mensen staan op vrijdagmorgen vaak al een kwartiertje te wachten voordat om 09.00 uur de deur open gaat. Met een winkelwagen rijden ze langs de rekken waar de vrijwilligers de levensmiddelen overhandigen. Met behulp van gekleurde kaarten weten de vrijwilligers precies hoeveel ze mogen meegeven. Het uitdelen van de pakketten is ook een sociaal gebeuren. Onder het genot van een kop koffie of soep maken we er een gezellig ontmoetingspunt van." Schaamte "Niet iedereen is in staat om het pak ket op te halen. Een paar vrijwilligers Voedselbank Walcheren Opgericht in 2004 Kleverskerkseweg in Middelburg 75 vrijwilligers, inclusief bestuur 100 Walcherse adressen Aanvragen o.a. via RIAGG, CWI, sociale dienst, vluchtelingenhulp www.vbwalcheren.nl 17 Voedselbank Walcheren

Scheldestromen/de Waterwerker | 2012 | | pagina 17