Wie denkt dat het in de kassen bloedheet, vochtig en benauwd is, zit er goed naast. Het is er licht, luchtig en lekker. Dat vindt ook het gewas. Bij CombiVliet in Rilland zijn dat trostomaten. Het loopt gesmeerd in de verpakkingsloods. Een volautomatisch treintje met tomaten komt uit de kas gesjeesd. Vijf karretjes vol mooie, grote trostomaten begeven zich naar de weegschaal. De doosjes worden op exact vijf kilo afgewogen, voorzien van een bedrijfs- code en op een pallet gereedgemaakt voor vertrek met de vrachtwagen. Het is het eind station van een zorgvuldig groeiproces. Trotse trostomaten Dat groeiproces begint met een plantje van zo'n 50 centimeter. "In oktober komen de plantjes bij ons binnen en zetten we ze in bakken met steenwol." Hans Bouten (34) is locatiemanager van CombiVliet in Rilland. Opgegroeid tussen de tomaten in Limburg, weet-ie inmiddels wel waar de tomaat van houdt. "Licht, een temperatuur van rond de 20 graden, meststoffen en water. Zee land heeft een aantrekkelijk klimaat voor de plant. Het is er mild en de zon schijnt vaak." Zo ook vandaag. Het is een aangename temperatuur in de kas, al heeft Hans het over 'de tuin'. De oogstmedewerkers lopen er hoogzomers bij. T-shirts en af en toe zelfs een korte broek. Het personeel van Combi- Vliet bestaat uit een mix van Nederlanders en Polen. "We hebben 75 vaste krachten en in de drukste periode, van mei tot septem ber, komen er nog eens zo'n twintig bij." Pluk de tomaat Ze staan keurig naast elkaar, rij aan rij, pad aan pad. In totaal ruim 500.000 planten. Als lianen in de jungle kringelt een toma tenplant zich rond een touwtje dat aan een horizontaal gespannen draad bevestigd is. Door wekelijks het touw wat te laten zak ken, komen de rijpe tomaten vanzelf op een makkelijke oogsthoogte. Hans: "We laten het touw niet alleen vieren maar schuiven het ook een stukje opzij. Zo groeit de stengel als het ware horizontaal verder. Een tros bestaat uit vijf tomaten, zodra de laatste van de tros een bepaalde kleur heeft, gaan ze eraf." Hans legt uit dat ze door deze werkwijze een heel jaar met diezelfde tomatenplant kunnen doen. "Een plant kan zo'n vijftien meter hoog worden. We kunnen tien maanden per jaar oogsten: van december tot september." Maar daarvoor moet de plant wel lekker in z'n vel zitten. Slechteriken "Je ziet hoe een tomatenplant zich voelt. Of hij zich happy voelt. Dan straalt zo'n plant." Daarom houden ze de planten nauwlettend in de gaten. "Iedere plant bezoeken we één keer per week. Dan worden ze gedraaid, ge punt en gediefd. Een tomatentros van dit ras wordt geboren met zeven of acht bloemetjes. We punten (snoeien) ze terug naar vijf zodat we een mooie, gelijkwaardige tros krijgen." Water en meststoffen krijgt de plant via een druppelaar in het potje. Het overtollige water wordt opgevangen en hergebruikt, waardoor een gesloten systeem ontstaat. Klimaat en water worden volautomatisch geregeld met een klimaatcomputer. "Onze teeltspecialisten 20 Rilland door Linda van Dijke

Scheldestromen/de Waterwerker | 2012 | | pagina 20