beslissen over de verzorging van de planten, beoordelen het klimaat en sturen waar mogelijk bij. We telen maximaal biologisch. De witte vlieg bijvoorbeeld is de grootste plaag." Men heeft sluipwespen in dienst als natuurlijke bestrijders. Niet te ver warren met de wespen die we kennen van zomerse dagen. Hans legt uit: "Kijk, ze zitten hier op een kaartje als pop. Als ze uitkomen, zijn het een soort fruitvliegjes, zij gaan op hun beurt op zoek naar de poppen van de witte vlieg en zetten daar hun eitjes af." Maar de grootste vijand van de witte vlieg is toch wel de macrolop- hus. "Het is een roofwants. Het is de alleseter onder de plagen. Onze bio logisch medewerker is fulltime bezig met het bewaken van het evenwicht tussen de 'goeieriken' en 'slechteri ken' en kan waar nodig bijsturen met het inzetten van extra sluipwespen." Trossen los Op zaterdagen en in vakanties wer ken er zo'n zeventig scholieren uit Zuid-Beveland en West-Brabant in de kas. Zij snijden het onderste blad van de planten weg. Zo kan er licht bij de trossen komen zodat ze hun rode kleur krijgen. In de soep Van de EHEC-crisis heeft CombiVliet de gevolgen gemerkt. Hans Bouten: "2011 was een moeilijk jaar. Jammer, want iemand zegt 'eet maar geen tomaten meer' terwijl er niks aan de hand was. Dat is zonde. We hebben voedselveiligheid hoog in het vaandel staan. Ik zou zo van de struik kun nen eten." Het liefst eet hij er overi gens tomatensoep van want daar zijn trostomaten uitermate geschikt voor. 20 ton De inpakkers zijn inmiddels klaar en de pallets staan gereed voor trans port. Er gaat 20.000 kilo tomaten per vrachtwagen naar klanten in heel Europa. Ook in de Nederlandse supermarkten zijn de tomaten terug te vinden. Hans: "Wel jammer datje in de winkel de naam van de teler niet ziet." Inderdaad, want u weet het, wat u uit de buurt haalt... Kom ook in de kas! Ook eens tussen de Zeeuwse toma ten lopen? Op zaterdag 31 maart is het Kom-in-de-kas. CombiVliet opent, net als collega tomaten- en paprikatelers in de Bathpolder haar deuren. Vanaf 13.00 uur bent u wel kom. www.komindekas.nl 22 Boven: Snel door de kas op de tweewieler. Midden: Het afwegen van doosjes tomaten op exact vijf kilo. Onder: Karretjes vol trostomaten, op weg naar de weegschaal. CombiVliet (voorheen Van Vliet) teelt sinds 2005 trostomaten in de Bathpolder bij Rilland. Het hoofdkantoor zit in Maasdijk, Zuid-Holland. In het Westland en in de Wieringermeer teelt CombiVliet eveneens cherrytomaten en pruimtomaten. Met zeven vestigingen is CombiVliet een van de grootste tomatenproducenten van Nederland, www.combivliet.nl

Scheldestromen/de Waterwerker | 2012 | | pagina 22