Reislustige paling Rond deze tijd komen de eerste glasaaltjes weer aan. Na een zwemtocht van zo'n 6.000 kilometer uit de Sargassozee, willen deze kleine palingen de dijk over. Op verschillende locaties in het gebied, probeert het waterschap deze bedreigde vissoort te helpen. Bijvoorbeeld bij gemaal Duiveland bij Ouwerkerk. Jan van Driel bezorgt de doorzichtige, minuscule beestjes een warm welkom. "Elk jaar probeer ik de aalgoot weer te verbeteren. Ik probeer iets nieuws uit waardoor we meer glasaal de dijk over kunnen helpen." Vorig jaar zijn er door zijn inspanningen ruim 9.000 stuks geteld. Ook gemaal Prommelsluis bij Kerkwerve is altijd in trek bij de glasaal. De aalgoot wordt hier dit jaar vervangen door een vispassage waardoor vissen zowel naar 'binnen' als naar 'buiten' kunnen. Ook op Zuid-Beveland kan de glasaal terecht. Bij gemaal Maelstede bij Kapelle bijvoorbeeld of bij gemaal Glerum bij Kruiningen. Beide locaties zijn nieuw dus het is nog even afwachten of ze de weg kunnen vinden. (LvD) Het einde komt gestaag in zicht. In 2015 moet 325 kilometer steenbekleding van de Zeeuwse dijken zijn versterkt. Dan voldoen al onze dijken aan de huidige veiligheidsnorm. We zitten inmiddels op 235 kilometer. Dit jaar komt daar nog eens 23 kilometer bij. Projectbureau Zeeweringen (een samenwerking tussen het waterschap en Rijkswaterstaat) heeft voor dit seizoen zeven projecten op het programma staan. De werkzaamheden worden buiten het stormseizoen uitgevoerd, tussen maart en november. De dijk langs de Wilhelminapolder tussen Kattendijke en het Goese Sas is met zijn zes kilometer het langste traject van dit jaar. Bij Walsoorden in Zeeuws-Vlaanderen wordt de dijk achter het havenplateau over een lengte van 830 meter versterkt. Het kortste traject van dit jaar ligt bij de haven van Hoedekenskerke. Daar wordt 242 meter dijk sterker gemaakt. De Stavenissepolder en de Oesterdam-Zuid zijn beide trajecten die vijf kilometer lang zijn. Ook de dijk langs het eiland Roggeplaat bij de Oosterscheldekering krijgt een nog veiligere steenbekleding over een lengte van 2,7 kilometer. Ten slotte is het de bedoeling om drie kilometer dijk te versterken bij de Oostelijke Sloehavendam. De planning daarvan is echter afhankelijk van een lopende beroepsprocedure. Wilt u meer weten of heeft u vragen over de dijkversterkingen? Neem dan een kijkje op www.zeeweringen.nl. Daar kunt u zich ook gratis abonneren op de nieuwsbrieven van de verschillende werken. (DS) 7 Jan van Driel bij een aalgoot.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2012 | | pagina 7