De strandplevier, bontbekplevier, kluut, dwergstern en visdief houden net zo van Zeeland als alle andere bezoekers. Tussen maart en juni broeden ze langs de kust en brengen ze er hun kroost groot. Wandelen en fietsen gaan meestal goed samen. Maar let even op wanneer u uw kleedje uitslaat. Bij een continu alarmerende vogel, zijn er jongen in het spel. En houd uw hond aan de lijn. Het is een waar eldorado voor ze. De duizenden kust- broedvogels die ieder voor- en najaar neerstrijken op de slikken langs de Ooster- en Westerschelde, vertonen best wat gelijkenissen met de toerist. Ze komen voor de kust, willen op z'n tijd wat rust en vinden een zonnetje fijn. Ze betalen geen toeristenbelasting maar de kustbroedvo- gels hebben dan ook weinig eisen. Een kuiltje met wat schelpen is meer dan voldoende. Het enige wat ze vragen, is om niet steeds opgejaagd te worden door loslopende honden. Zeeuws paradijs Alex de Smet van het waterschap heeft er verstand van. Van de strandplevier, bontbekplevier, dwergstern en visdief. Hij weet wanneer ze arriveren en weet wanneer ze vertrekken. "Ze komen in deze tijd, maart/april, aan. De natuurlijke klok tikt af en de hormonen spelen op." Plaats van herkomst is Afrika. Zonder navigatie volgen ze de kust om uiteindelijk Zeeland als paradijs te bestempe len. "In Nederland is er veel zand en strand langs de kust. Zeer geschikt als broedlocatie maar er is weinig voedsel en de bodem is te hard. Ze willen graag schorren en slik ken, die zijn zacht en voedselrijk. Daarom is Zeeland zo populair." In balans Het zou honderd jaar geleden ondenkbaar zijn. Een waterschap dat ook rekening houdt met de plantjes en dieren? Er waren wel andere prioriteiten. Natuurlijk staat veiligheid bij het waterschap nog steeds met stip op één. Maar de omgeving is wel wat breder geworden dan al leen de mens. Alex: "We hebben te maken met Europese wet- en regelgeving. Dat wil zeggen dat als je een kust versterkt, een dijk of duin, je daarbij de omgeving respec teert. Ik bekijk de plannen vanuit de ecologie, de wetge ving en vanuit de menselijke gedachte. En dat is altijd weer een balans zoeken." Zee voor de deur We nemen het recreëren op en langs de dijk. Wat is er heerlijker dan uit te waaien met zicht op zee? Een stevige wandeling of een lekkere fietstocht? Zeeuwen en bezoe kers zijn gek op de kust. Net als de kustbroedvogels. Ook zij bivakkeren tussen maart en juli aan diezelfde kust. 8

Scheldestromen/de Waterwerker | 2012 | | pagina 8