De Kaloot open Zuinig op De Piet van 15 juli tot 13-3U Het strandje De Kaloot op Zuid- Beveland ligt ingesloten tussen de Van Citterspolder en de Ooste lijke Sloehavendam. De dijk in de omgeving wordt dit jaar versterkt en is daarom tot november het domein van de aannemer. Door de werkzaamheden zijn de dijk, de duintjes en het strand niet toe gankelijk. Vanaf zondag 15 juli tot en met zondag 12 augustus is het strandje wel open voor recreanten. Enkele toegangswegen naar de dijk zijn afgesloten. Er zijn om leidingsroutes ingesteld. Aan de buitenkant van de dijk bij de Van Citterspolder wordt een onder- houdsweg aangelegd. Na afronding van de dijkversterking wordt deze weg, die eindigt bij De Kaloot, opengesteld voor recreatie. Het strandje is vooral bekend om de fossiele schelpen en haaientanden die er te vinden zijn. (CdP) V try* Bij Wolphaartsdijk staat gemaal De Piet. Een monumentaal gemaal, waar we na de zomer de dieselaandrijving van een van de pompen vervangen door een elektrische aandrijving. Omdat we het vroegere stoomgemaal authentiek willen houden, wordt dit een bijzondere klus. Vroeger scheidde de Schenge het eiland Wolphaartsdijk van Zuid-Beveland. Maar deze getijdegeul verlandde. De ene na de andere polder werd ingedijkt. Uiteindelijk was de Schenge helemaal afgesloten van open water. Veel wateroverlast was het gevolg. In 1912 werd - na een smeekbede van predikant De Voogd - een stoomgemaal geplaatst. De capaciteit bleek al gauw te klein waardoor in 1918 het huidige gemaal werd gebouwd. Het voldoet aan de huidige eisen, maar heeft nog authentieke onderdelen. Die we graag willen behouden. Projectleider Frangois Bommeljé: "Het gemaal is de afgelopen jaren aan de buitenkant opgeknapt, nu gaan we aan de binnenkant verder." In het gemaal staan twee pompen waarvan er maar één, de elektrisch aangedreven, gebruikt wordt. Francois: "We gaan de dieselmotor uit 1928 niet verwijderen, maar loskoppelen van de pomp. Naast de dieselmotor komt dan een elektromotor te staan." Na de aanpassing kan de tweede pomp indien nodig ook ingezet worden om meer water te verpompen. Daar hebben we gelukkig vandaag de dag geen smeekbede voor nodig. (JP) 7

Scheldestromen/de Waterwerker | 2012 | | pagina 7