dat baggeren nodig was. Voordat het werk begon, is hier ook gekeken naar de visstand. Leegvissen van de vijver was niet nodig, omdat de vissen ook tijdens het baggeren ruimte genoeg hebben in de grote vijver." Afvoeren of op de kant? "Om kosten zo laag mogelijk te hou den, leggen we de bagger bij de mees te projecten op de kant", vertelt Rudy. Jacco: "Daar komt het oorspronkelijk ook vandaan." Bij baggerwerkzaam- heden binnen de bebouwde kom, be paalt de gemeente of de bagger op de kant gelegd mag worden of niet. Rudy vervolgt: "Hier in het park is ruimte genoeg om de baggerspecie opnieuw te gebruiken. Als er geen sprake is van vervuilde bagger, dan doen we het op die manier. Met een kraan vanaf de kant baggeren en daar de baggerspecie verspreiden is gewoon de makkelijkste en de goedkoopste manier. Bagger je vanaf het water en voer je de bagger af met vracht wagens, dan kan het kostenplaatje zomaar het tienvoudige zijn. Aange zien de inwoners indirect opdraaien voor de kosten, denk ik dat er maar weinig mensen op tegen zijn om de bagger op de kant te leggen! Alleen al brandstofkosten (voor kraan en vrachtwagen) lopen snel op. En dan kijk je nog niet naar de extra overlast door transport in de vorm van geluid en verkeer." Stank voor dank Na de werkzaamheden heeft bag ger tijd nodig om te drogen. Jacco: "We leggen de bagger alleen op de kant wanneer we zeker weten dat het niet verontreinigd is. Het is dan vochtige grond en omdat er voor het eerst zuurstof bijkomt kan het de eerste dagen stinken. Zodra de grond opdroogt is dat over. We zijn dus wel erg afhankelijk van het weer. Bij goed weer kunnen we de opgedroogde bag gerspecie al snel op de kant versprei den en inzaaien, dan is het overigens zeer vruchtbare grond." Rudy wijst naar de hoge rietkragen aan de rand van het groene park: "Je ziet dat de natuur hier weer hersteld is." Vraagbaak "Baggeren binnen de bebouwde kom is heel anders dan in het buiten gebied", zegt Rudy. "Ik ervaar het niet als lastig, maar meer als een uitdaging. Er komen meer factoren bij kijken dan alleen het baggeren zelf. Je hebt rekening te houden met omwonenden, spelende kinderen en de bereikbaarheid. Vooraf informeren we betrokkenen zo goed mogelijk door een brief met details over de werk zaamheden en een folder over bagge ren. Tijdens de werkzaamheden kijk je als opzichter niet alleen of het werk goed verloopt. Je fungeert ook als vraagbaak. Mensen spreken je aan en kunnen met vragen bij je terecht. Je merkt dan al snel dat mensen toch wel begrip hebben voor het ongemak dat ze ervaren, gelukkig maar." 10 Links: Het water in het Spuikompark in Philippine kan er weer even tegen. Onder: Jacco van Iwaarden: "Bagger is niets anders dan natte grond."

Scheldestromen/de Waterwerker | 2012 | | pagina 10