Wat is het grootste bos van Zeeland? De Kop van Schouwen heeft met 330 hectare het grootste bos van Zeeland. Kun je kastanjes eten? Ja, tamme kastanjes kun je poffen. Je herkent ze aan de spitse vorm. De paardenkastanjes (rond) die vaak langs de straat staan, kun je niet eten. Het verhaal gaat dat deze kastanje in de landen waar de boom oorspronkelijk vandaan komt (Grie kenland, Turkije) als voedsel voor paarden gebruikt werd. Een andere verklaring voor de naam zou zijn dat het litteken dat zichtbaar wordt na de bladval op een hoefijzer lijkt. Wat heeft het waterschap met bos te maken? Het waterschap onderhoudt bomen en struiken langs de plattelandswegen maar heeft ook enkele kleinere bossen in beheer en onderhoud. Bijvoorbeeld het bos langs de Piet aan het Veerse Meer en het bos op sommige eilanden in het Veerse Meer. Wonen er eekhoorns in Zeeland? Ja, alleen in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren. Eekhoorns leven in grotere stuk ken bos en de Zeeuwse bruggen en dammen vormen een barrière om ook in de rest van Zeeland te leven. De 'Zeeuws-Vlaamse' eekhoorns komen waarschijnlijk uit België. Waarom krijgt de ene boom gekleurd blad in de herfst en de ander niet? Het is erfelijk bepaald of het blad verkleurt. Een esdoorn wordt bijvoor beeld rood, iepen en lindes geel. Daar naast bepaalt het temperatuursver schil tussen de nazomer en de herfst hoe fel het blad kleurt. Dit heeft te maken met de suikers in het blad. Hoe oud kan een boom worden? We hebben populieren van 80 jaar staan. Lindes en platanen kunnen soms wel 200 jaar worden. Wij kijken voor het rooien van bomen niet zozeer naar de leeftijd, het gaat bij ons om de verkeersveiligheid. Waarom laat een boom z'n blad vallen? Het blad is een seizoensartikel. Een boom "weet' dat het najaar eraan komt en stopt met groeien. Achter het blad maakt de boom alvast een knop aan voor het volgende jaar. Dat knopje drukt het blad eraf. Hoe blijft een boom gezond? Helaas zijn er bij bomen wel eens ziektes. Bijvoorbeeld iepziekte, es- sentaksterftekastanjebloedingsziekte en massaria (bij platanen). Tegen veel ziektes zelf is niks te doen, behalve het verwijderen van zieke takken om besmetting te voorkomen. Het water schap kiest er steeds meer voor om, vanwege de ziekte gevoeligheid, langs wegen een mix van boomsoorten aan te planten in plaats van één soort. Klopt het dat eekhoorns voorraden aanleggen? Eekhoorns leggen inderdaad in de herfst een voedselvoorraad aan. Ze houden namelijk geen winterslaap. Beukennootjes, eikels en andere noten zijn er dan in overvloed. Ove rigens weten ze niet alles meer terug te vinden. Uit de voorraad die in het voorjaar nog begraven ligt en goede omstandigheden heeft (voldoende vocht en licht)groeit een nieuw plantje. Heeft iedere boom jaarringen? Nee. Dit heeft te maken met de in vloed van het seizoen. Tropisch hard hout groeit, omdat er geen seizoenen zijn, 365 dagen per jaar rustig door. Bij ons zie je wel jaarringen omdat een boom in het voorjaar meer groeit dan in de winter. Je krijgt hierdoor een verschil tussen kleine en grote houtvaten en dat is de jaarring. Men kan zelfs aan de jaarringen van hele oude bomen aflezen welke weersom standigheden er destijds waren. Tot slot: een mooie water- schapsweg in de herfst? Langs de Platteweg tussen Driewegen en Ovezande staan platanen van zo'n 60 a 70 jaar oud. Het blad wordt niet alleen prachtig geel, let ook eens op de bast. De buitenste laag gaat eraf waardoor een frisgroene kleur ont staat. Alvast een beetje voorjaar... 13

Scheldestromen/de Waterwerker | 2012 | | pagina 13