"Ik lig altijd in de weg van een ander Blij is Rens als hij hoort dat hij een rondje mee mag varen op peilboot Meermin van het waterschap. Al voordat de redactie aankomt, maakt Rens kennis met schipper Henk Meerman (42) en Aren van Wezel (52), de hydrograaf aan boord. Van alle kanten maakt onze enthousiaste lezer foto's van de boot. Hij staat te popelen om zijn vragen te stellen en een stukje mee te varen. Vak apart "Ik heb allerlei diploma's behaald; van mijn matrozendiploma tot mijn schippersdiploma's en we hadden jarenlang een boot in beheer. Vorig jaar heb ik mijn groot vaarbewijs omgeruild voor een groot vaarbe wijs pleziervaart. Ook al heb ik de afgelopen veertig jaar in de chemie gezeten, de vaart laatje nooit los. Het varen op een peilboot is volgens mij een vak apart. Daarom lijkt het me zo leuk om daar ook een keer op mee te varen", vertelt Rens. De kunst van het peilen Op school heeft Rens ooit geleerd hoe je peilingen en koers uit moest zetten en hoe je op je zeekaart met een kompas, potlood en stippellijn tje je vaarroute uitzette. "Dat ben ik al lang vergeten", vertelt schipper Henk. Dat is niet zo gek als je in de kleine hut van de boot rondkijkt. Overal staan schermen en hoe lan ger je kijkt, hoe meer je er ziet. "We hebben echt een sprong in de tijd gemaakt, want alles verloopt tegen woordig digitaal en via radiogolven en satellieten." Vooroever Zodra we de zee opgaan, begint de schipper te vertellen dat de appa ratuur aan boord gebruikt wordt om de vooroever van de kust op te meten. "Voor de kust liggen veel stenen gestort die onze dijken stevig houden. Door te meten hoe diep ze liggen en dat te vergelijken met voor gaande metingen, kunnen we zien of we ergens actie moeten ondernemen. Met onze bevindingen gaat Rijkswa terstaat aan de slag. Die stort dan stenen of spuit de stranden op waar dat nodig is voor onze veiligheid." Zigzaggend Het waait niet hard, maar toch gaat de peilboot flink heen en weer als Henk de juiste plek opzoekt om te meten. Verspreid langs de hele kust liggen 3.500 raaien (in het water uit gezette lijnen). Op die plekken moet hij jaarlijks meten. De peilboot vaart in een rechte lijn op de kust af en dan gemiddeld honderd meter verder weer van de kust vandaan. Zo vaart hij als het ware zigzaggend over zee. "Ik lig altijd in de weg van een an- Peilboot Met een diepgang van 1.30 meter kan de Meermin van het waterschap met hoogwater zo tegen de dijk op varen of op het slik. De boot, met een 200 pk motor en enkele schroef, moet alleen uitkijken bij bruggen. De mast ligt namelijk 9,5 meter boven het water, maar is gelukkig inklapbaar. 17 in iemands vaarwater zitten

Scheldestromen/de Waterwerker | 2012 | | pagina 17