üfii in de steigers Kees Dijke (62), assistent opzichter: "Mensen vragen mij wel eens: 'Is zo'n dijkversterking echt wel nodig?' De glooiing is niet sterk genoeg voor een storm die eens in de 4.000 jaar voorkomt. En je weet nooit wanneer die komt, dat kan ook morgen zijn. De Haringmanblokken die hier zaten, zijn nog maar in de jaren '70 gezet, maar het probleem is dat ze toen rechtstreeks op de klei zijn gezet. Die klei raakt op den duur verzadigd en spoelt eronder uit." Projectleider Christian Moeliker (36) van Rijkswa terstaat vult aan: "Daarom gebruiken we nu klei of funderingsmateriaal gebruiken." Het werk ging, na uitge breid onderzoek, door met beveiligde kranen en een detectieploeg. Kees is vaak buiten: "Ik kijk of de zaken uit het contract goed worden uitgevoerd. Dat je een heel nieuwe dijk opbouwt, dat is toch prachtig?" Christian probeert het geheel in goede banen te leiden: "Ik hou van de afwisseling tussen binnen en bui ten. En het werken met grof en groot materieel." met daaroverheen geotextiel en zo'n tien centimeter steenslag, zodat het water eruit kan zakken maar de klei op z'n plaats blijft." Kees: "Overigens hergebruiken we de oude blokken wel. Door ze op z'n kant te plaatsen, ontstaat een sterkere glooiing." Het werk liep dit voorjaar vertraging op door de vondst van explosieven. Christian: "We hadden het hier niet verwacht. Er blijken in oktober 1944 drie munitieschepen te zijn opgebla zen." Kees: "Het is ontzettend jammer voor de recreanten want hierdoor was het strandje deze zomer niet te 19 Projectbureau Zeeweringen is een samen werking tussen Rijkswaterstaat en water schap Scheldestromen.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2012 | | pagina 19