Middenin Vogelwaarde, tegenover de kerk en het café, staat de Koninklijke Kerckhaert Hoefijzerfabriek. In dit Zeeuws- Vlaamse dorp van 1.900 inwoners, rollen jaarlijks zo'n 27 miljoen hoefijzers de machines uit. Het beslag voor de edele viervoeters gaat vervolgens de hele wereld over. "Wij hebben een zeer specialistisch vak, namelijk de pedicure voor een paard", vertelt Tom Versprille, exportmanager bij Kerck haert. "Op slechte hoeven kun je niet uit de voeten. De hoeven van een paard moeten in goede conditie zijn en net als bij mensen voorzien zijn van goed schoeisel. De stand van de voeten is doorslaggevend. De voor hoef moet in een hoek van 45 graden bekapt zijn, zodat het paard zijn voet goed kan afwikkelen. Doet een paard dat niet, dan kan dat pees-, spier- of rugproblemen voor de viervoeter opleveren." Steunzolen Met meer dan 1500 verschillende modellen is er voor iedere hoef een geschikt ijzer te vinden. Schokdemping, extra steun of een paard met platvoeten, het zijn geen uitzon deringen. Daar komt bij dat ook de onder grond bepaalt welk ijzer passend is. Tom: "Het paard moet een soort glijbeweging kunnen maken. Voor politiepaarden wordt bijvoorbeeld vaak gevraagd of we ook hoefij zers van rubber kunnen maken, omdat een paard op asfalt zich voelt als op glad ijs. Een logische gedachte, maar geen optie omdat de hoef dan geen vloeiende beweging kan ma ken. We lossen dat dan op door schroeven voor extra grip of studs toe te passen." Werkpaarden en luxe paarden Het familiebedrijf richt zich op paarden in alle soorten en maten. In 1899 is Honoré Kerckhaert begonnen als hoefsmid, zeven jaar later startte hij een bedrijf voor het ma ken en verkopen van hoefijzers. Marketing manager Niek de Witte geeft aan: "Na moei lijke jaren van oorlog en het vervangen van trekpaarden door landbouwmachines heeft Kerckhaert toch stand weten te houden. Met de komst van de auto veranderde er veel. Het paard werd niet meer als primair ver voermiddel gebruikt, maar voor sport en re creatie. Nu worden de meeste ijzers gemaakt voor de paardensport: racen en springen. Gevolgd door hobby en recreatie." Renijzers Verschillende gebruikers vragen natuurlijk om verschillende producten. Tom: "Er is een groot verschil tussen hoefijzers en renijzers. Dat zit vooral in het gewicht. Racepaarden hebben voor snelheid lichte ijzers nodig. Daarom maken we renijzers van alumi nium. Voor hoefijzers gebruiken we puur staal. Waarvoor de ijzers gebruikt worden, merkje ook in de omloopsnelheid van de ijzers. Bij racepaarden wisselt het beslag na drie tot vier weken. Een hobbypaard krijgt gemiddeld na zes tot acht weken nieuw voetbeslag." 20 Vogelwaarde door Janneke Potter

Scheldestromen/de Waterwerker | 2012 | | pagina 20