Door regelmatig te baggeren blijft de opvang en afvoer van overtollig (regen) water naar de gemalen gewaarborgd. Zo houden we ook de bodem op diepte. Alleen dan bevat het water genoeg zuurstof en blijft het schoon. Baggeren doen we buiten het broedseizoen. Ook onderzoeken we voordat we beginnen het bodemleven op bijvoorbeeld amfibieën in winterslaap. Beleidsmedewerker Jacco van Iwaarden is ondertussen gewend aan de negatieve reacties als er ergens gebag gerd moet worden. "Zonder bagger zou Nederland niet bestaan. Nederland is ontstaan door inpolderen en dat kan echt niet zonder bagger. Het is even vervelend, maar het hoort erbij." Puur natuur "Bagger is eigenlijk natte grond. Een mengsel van plan tenresten (gevallen blad) en inwaaiend stof, niets meer en niets minder", vertelt Jacco. "Dit verzamelt zich op de bodem van iedere sloot of vijver. Door een steeds dik kere laag, wordt de waterloop steeds ondieper en kan er steeds minder water worden opgevangen. Dat belemmert de waterdoorvoer." Het is dus vooral een kwestie van kwantiteit. Lopen dorpen en steden vol wanneer er niet regelmatig gebag gerd wordt? Jacco: "Uiteindelijk welja, dan hebben we in ieder geval vaker wateroverlast en dat is nu juist iets dat we in onze waterhuishouding willen voorkomen. Natuur lijk speelt waterkwaliteit ook een belangrijke rol. Want wie wil er nu een stinkende sloot of vijver voor z'n deur? In een ondiepe waterloop kan er maar weinig zuurstof worden opgenomen, troebel water, stank en vissterfte kunnen dan het gevolg zijn." Baggeren op maat "De baggercyclus is ons uitgangspunt. Dat betekent dat iedere sloot of vijver eens in de acht jaar aan de beurt is. Dit gebeurt bij de zogenaamde primaire en secundaire waterlopen, die een duidelijke functie voor afvoer en berging hebben. Het jaar voorafgaand aan het baggeren, meten we of baggeren in die periode nodig is. Bij andere waterlopen binnen de bebouwde kom, kijken we samen met de gemeente naar de functie van het water. Recrea tief, sier- of viswater baggeren we op maat." De vijver in het Spuikompark in Philippine is een voor beeld van sierwater. In het najaar van 2010 is deze vijver gebaggerd. Rudy van Gaelen, opzichter in dit gebied, ver telt dat deze vijver wel aan een opschoonbeurt toe was: "De kwaliteit van het water liet hier te wensen over. Uit metingen naar de dikte van de bagger kwam naar voren 8

Scheldestromen/de Waterwerker | 2012 | | pagina 8