het deel dat hij al heeft gerooid. Dat mag vaak als je het eerst even vraagt natuurlijk. En dan heb je je aardap pelen gratis!" Rooimachines halen nooit alle aardappelen van het land. Het zijn wel vaak de kleintjes die blij ven liggen, maar gewapend met een schepje kun je ook nog wat grotere uit de grond halen. Rapen maar Beatrix rijdt verder. Net buiten 's-Gra- venpolder ziet ze een boer bezig op het land. Een uitgelezen kans om te vragen of ze aardappelen mag rapen. "Dat is goed hoor! Als je maar niet in de weg loopt van de machines", roept de boer haar toe. Beatrix: "Dit is zo leuk. Lekker over het land lopen en je eigen aardappelen rapen, hele maal voor niks. Dit gaat extra lekker smaken." Ze vindt het prachtig. "Als je een paar uur de tijd hebt, kun je behoorlijk wat kilo's rapen, heerlijk toch?" Met zo'n tien kilo in d'r tassen, gaat Beatrix verder de polder in op zoek naar eieren. Even later vindt ze die langs de weg; tien scharreleieren voor maar 1,30. Deze keer heeft het kraampje en ouderwetse melkbus als kassa waar ze netjes haar bijdrage in deponeert. In een ander stalletje liggen zakken vol glimmende Elstars voor maar 1,50 per twee kilo te pronken. Waar is wortel? Alleen de wortelen staan nog op het lijstje van Beatrix. Deze zijn echter een stuk moeilijker te vinden in het Zeeuwse. Die groeien voornamelijk in zanderige gronden. "Toch moeten ze hier ergens te vinden zijn." Beatrix weet een stuk land waar vorig jaar wortelen werden verbouwd. Helaas blijkt er dit jaar maïs te staan. Uit eindelijk vindt ze een groot kraam met een paar peeën, net genoeg voor vanavond. Aan de kook Voldaan kijkt Beatrix terug op een vruchtbare middag. Ze heeft 4,80 uitgegeven voor al deze ingrediënten en er blijft nog genoeg over voor een volgende kookbeurt. Klapstuk bij de slager kostte haar nog wel 5,50 voor een pond, maar dat is tegen woordig goed (en lekker) te vervangen door goedkope spekreepjes. Ze kan nu naar huis om voor haar dochter en kleindochters te koken. Buiten is het inmiddels donker geworden. Aan de grote houten tafel in de keuken is het een gezellige boel. Beatrix' oudste kleindochter helpt mee met de voor bereidingen voor een heerlijke pan vol peeën en juun. Dat wordt smullen vanavond. 10: Beatrix Murre bij haar eerste stop in Nieuwdorp.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2012 | | pagina 10