Hoe werkt een rioolwaterzuivering? "De kern van de zuivering is de be- luchtingstank. Hierin leven bacteriën die het vuil 'opvreten' en omzetten in onschadelijke gassen. Wat overblijft is slib en schoon water." Hoe zuinig zijn de zuiveringen? "Behoorlijk! We zijn al meer dan tien jaar bezig met het toepassen van technologie om zo energiezuinig mogelijk te zuiveren. Op sommige fronten zijn we daarmee voorloper. Onze grootste rioolwaterzuivering in Ritthem behoort tot de energiezuinig ste zuiveringen van Nederland." Wat gebeurt er concreet? "We winnen energie uit het afvalwater. Door het gevormde slib te vergisten ontstaat er biogas. Dat gebruiken we om elektriciteit en warmte op te wek ken. Zo voorzien we op de zuivering in Ritthem voor 70 tot 80% in onze eigen energie. Dat willen we verhogen tot 150%. Dat betekent dat we energie kunnen terugleveren aan Delta. Door het vergisten hebben we ook minder slib, wat een besparing oplevert." Waarom is minder slib een besparing? "We betalen voor het afvoeren van het slib. Het slib gaat naar een bedrijf in Moerdijk. Daar wordt het verbrand. Overigens wordt de as van het ver brande slib ook opnieuw gebruikt, bijvoorbeeld in de wegenbouw. Bij de verbranding wordt ook energie opgewekt." Waarom wordt er geen drink water gemaakt van afvalwater? "Dat is technisch wel mogelijk, maar het is relatief duur. Drinkwater wordt tot vele cijfers achter de komma ge zuiverd. Het heeft ook psychologische redenen. Veel mensen zouden er een raar gevoel bij hebben om drinkwater te drinken dat uit afvalwater gemaakt is. Bij onze zuivering in Terneuzen leveren we wel gezuiverd water om te gebruiken in de industrie." Wat gebeurt er verder? "Bacteriën hebben zuurstof nodig om hun werk te doen. Die zuur stof voegen we toe door het water te beluchten. Je zult begrijpen dat hier veel energie voor nodig is. 50% van het energieverbruik van een rioolwa terzuivering bestaat uit beluchting. Sinds een aantal jaren werken we met plaatbeluchting, dat is een efficiënte manier om lucht in het water te krijgen." Wat brengt de toekomst? "In het afvalwater zitten veel voe dingsstoffen. Die zou je eruit kunnen halen om bijvoorbeeld kunstmest van te maken. Terugwinning van fosfaat en stikstof is technisch mogelijk maar het is de vraag of het ook rendabel kan. Fosfaat is een eindige grondstof, net als olie bijvoorbeeld. Daarom wordt het steeds belangrijker om over dit soort zaken na te denken." Kan het zuiveren nog goedkoper? "We besteden 2 miljoen euro per jaar aan de inkoop van energie voor het zuiveren van rioolwater. Als je daar een procent op kunt besparen is dat de moeite waard. De doelstelling is om 2% per jaar te besparen." Wat zijn de grootste uitdagingen? "Het terugwinnen van grondstoffen is moeilijker dan energie. Biodiesel en bioplastic zijn bijvoorbeeld mogelijk maar daar is veel complexe techno logie voor nodig. Bovendien moet het financieel haalbaar zijn. Onze taak als overheidsorgaan is water schoon maken en niet om grondstoffen te leveren. Maar als het kostenneutraal kan, dan doen we het." I 13 Uiterst links: een van de tanks op de rioolwaterzuivering in Ritthem. Links: Johannes Vijlbrief: "In afvalwater zitten veel voedings stoffen. Die zou je eruit kunnen halen om kunstmest van te maken."

Scheldestromen/de Waterwerker | 2012 | | pagina 13