"Soms kom je wel eens een parel tegen Bij het Zeeuws Archief hebben we een afspraak met archivaris Daniël Obbink (42), voorheen archivaris bij het waterschap. Daniël ontvangt ons bij de receptie en vertelt dat we eerst een gratis bezoekerspas moeten laten maken. "Die ga ik zeker gebruiken", zegt Jannie. Daniël leidt ons vervolgens rond in de studiezaal: "Hier mag iedereen komen, je kunt hier research doen met computers, maar er staan ook kopieën van ar chiefstukken." Daarnaast is er een bibliotheek met de geschiedenis van Zeeland. Via de informatiebalie kun je originele archiefstukken opvragen. Jannie: "Geweldig." Ondergronds Na het bezoek aan de studiezaal dalen we af naar de depots, 15 meter onder de grond, waar alle originele stukken liggen. In totaal maar liefst 30 kilometer. De depots zijn normaal niet toegankelijk voor publiek. Het is er fris, 18°C met een luchtvochtig heid van 55%. "Dit zijn de beste om standigheden om papier te bewaren", vertelt de archivaris. "Je komt hier niet zomaar binnen." We lopen door een sluis die de luchtbehandeling van het depot regelt. In depot twee liggen alle waterschapsstukken. Daar komen we oude foto's van onze waterschapsfotograaf tegen. Willem van Oranje In depot drie, nog dieper onder de grond, ligt op stellingen een aantal dozen voor ons klaar met bijzondere archiefstukken. Jannie vraagt zich af: "Wat is het oudste stuk in het archief dat met de oprichting van het waterschap te maken heeft?" Daniël vertelt: "De oudste stukken van het waterschap zijn uit 1500." Tijdens het vertellen maakt hij een van de dozen open en haalt er een oorkonde uit. In de oorkonde wordt een uitspraak gedaan door Willem van Oranje over een geschil tussen het landsbestuur en de Polder Nisse (voorloper waterschap)De strekking van het document is dat de Polder Nisse moet bijdragen aan de kosten van de Staten Generaal. Onderte kend door Willem van Oranje. "Het is een opwindende ervaring om zo'n stuk net als de prins, na al die eeuwen in je handen te hebben", zegt de archivaris. Jannie knikt instem mend. De oorkonde komt uit 1582. De tekst is nauwelijks leesbaar. "16e en 17e eeuwse handschriften zijn het lastigst om te lezen", aldus Jannie. Voor haar hobby doet ze genealogisch onderzoek. "Verdiepen is verslavend, het leukste is om het verhaal achter de namen compleet te krijgen met alle details en achter gronden." Ze is al teruggegaan tot 1750 in de Friese familie van vaders kant. Een boek van oude kleren In depot drie liggen kaarten, teke ningen en bestekken gearchiveerd. Daniël laat een oude kaart zien van Zeeuws Archief Het Zeeuws Archief is de historische vind- en werkplaats voor iedereen die geïnteresseerd is in het verleden van Zeeland en de Zeeuwen. Het is in 2000 ontstaan uit een fusie tussen het Rijksarchief in Zeeland, het Gemeentearchief Middelburg en het Gemeentearchief Veere. In 2004 is het archief van het voormalige waterschap Zeeuwse Eilanden erbij gekomen. Er werken 40 medewerkers en ongeveer evenveel vrijwilligers. 17 Goede papieren hebben

Scheldestromen/de Waterwerker | 2012 | | pagina 17