TtieTTLO- Over iedere provincie of regio in Nederland bestaan verhalen over de volksaard. Zo zouden onze Brabantse buren gemoedelijk zijn, de Hollanders haantjes en de Friezen stug. En wij? Ons Zeeuwen bin zuunig. Hoe is dit vooroordeel ontstaan? Of zijn Zeeuwen echt zuinig? Boegbeeld van de Zeeuwse zuinigheid is het Zeeuws meisje. In 1975 werd voor het eerst een 'echt' Zeeuws meisje uitgekozen. Zij werd het gezicht van de reclamecampagne die veel mensen zich nog herinneren. Zon der Zeeuws accent, maar gekleed in Zeeuw se dracht vertelde de vrouw dat ze 'Geen cent teveel' betaalde voor een pakje marga rine. Was dit een slimme reclamemaker die heeft ingespeeld op een bestaande Zeeuwse eigenschap of een verzinsel om zijn product beter te verkopen? Spaarzaam of gierig Of het vooroordeel ook al voor de reclame bestond vragen we aan Jan Zwemer. Hij is historisch onderzoeker en gespecialiseerd in de sociale en politieke geschiedenis van Zeeland na 1850. Jan is er niet zeker van of er een directe historische aanleiding is: "Zuinig zijn gaat over spaarzaam zijn en lang met dingen doen. Dat vind ik niet per se negatief. Bij het vooroordeel over Zeeland zijn misschien de nuances eruit. Het gaat dan niet om zuinig zijn op je spullen, meer om niet vrijgevig ofwel gierig zijn. Die bete kenis ligt in eikaars verlengde, maar maakt een groot verschil." Bevelanders en Walchenaren Volgens Jan is er ver voordat de reclame bestond wel een gebeurtenis die een aan leiding kan zijn: "In de tweede helft van de 19e eeuw heeft het platteland zich enorm ontwikkeld ten opzichte van de stad. Zee land bestond nog uit veel losse 'eilanden' zoals Tholen, Schouwen-Duiveland, Noord- Beveland en Zeeuws-Vlaanderen. Tussen die streken was weinig contact. Tussen de Walchenaren en de Zuid-Bevelanders des te meer; Middelburgse handelsfamilies bezaten traditioneel veel grond in de Zak van Zuid-Beveland. Rond 1880 hadden de Zuid-Bevelandse boeren dat grotendeels in eigen handen en dat betekende een enorme emancipatie. Na vele jaren pacht te hebben moeten afdragen bestond er echter een grote wrok tegen de heren. Men begon af te geven op Walcheren in het algemeen. Op Walche ren bleven de kleinere boeren over waarvoor zuinig zijn een overlevingsstrategie werd. Uit wrok van de jarenlange onderdrukking noemden de Bevelanders de Walchenaren 'zuunig'. Maar of dat ook het begin is ge weest van het algemene vooroordeel over de Zeeuwen, zou ik niet durven zeggen." Andere invloeden? Zijn er dan helemaal geen andere aspec ten als bijvoorbeeld opvoeding, generatie, het meemaken van oorlog/wa ter snood die te maken hebben met de Zeeuwse zuinig heid? "Zeker wel. Het speelt allemaal mee. Ook van die aspecten geven ouders iets aan 20 door Janneke Potter

Scheldestromen/de Waterwerker | 2012 | | pagina 20