w v S0öÜ8i* 22 hun kinderen mee. Maar als je het mij vraagt, denk ik dat de boeren op Walcheren en de reclame van het Zeeuws meisje meer invloed hebben gehad", aldus Jan. Aan de deur Uit de cijfers van huis-aan-huiscol- lecten kunnen we misschien afleiden of de Zeeuwen inderdaad spaarzaam of gierig zijn. Het Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF) houdt ieder jaar nauwkeurig bij wat er in Neder land wordt uitgegeven aan collecten. Dit zijn gemiddelde uitgaven per huishouden, omdat het dunbevolkte Zeeland in het nadeel is als we al leen kijken naar totaalopbrengsten. Volgens de registratie van CBF is Zeeland niet de meest vrijgevige pro vincie van Nederland. Toch zijn we bovenin de ranglijst terug te vinden, op de vierde positie. In 2011 gaven we 8,58 aan huis-aan-huiscollec- ten. Opvallend is dat de zogenaamde stugge Friezen bovenaan staan met 11,10. Ad Graaman van het CBF vertelt dat de manier waarop gecol lecteerd wordt grote invloed heeft: "In Friesland wordt bij collecten vaak gewerkt met intekenlijsten. De oude truc om te beginnen in een welvarende wijk werkt positief omdat op alle volgende adressen de een niet minder wil geven dan zijn buurman. Dit zorgt ervoor dat het gemiddelde hoger uitkomt." Lokale bekendheid Het vissersdorp Urk gaat aan kop op de lijst van de hoogste collec teopbrengsten. In 2011 werd daar gemiddeld 47,36 per huishouden gedoneerd. De collecte op kerstavond scoort het hoogst. In een melkbus bij de ingang van de kerk kun nen de bezoekers bijdragen aan de interkerkelijke stichting Ethiopië- Eritrea. Graaman: "We zien vaak dat kleine gemeenten hogere collecteop brengsten hebben omdat een lokaal bekende persoon om een bijdrage vraagt. Tegen zo'n bekende durven dorpsgenoten vaak geen 'nee' te zeg gen." Gelukkig is er wel een Zeeuwse gemeente te vinden bij de vijftig meest vrijgevige gemeenten van Nederland. Van de 415* Nederlandse gemeenten staat de gemeente Veere op plaats 23. In deze gemeente werd in 2011 per huishouden gemiddeld 16,43 gedoneerd. Het meeste geld werd opgehaald voor KWF Kanker bestrijding. En? Bovenstaande cijfers laten zien dat Zeeland niet onder doet voor andere provincies. Als het gaat om dona tiegedrag wijkt Zeeland volgens het CBF zelfs op geen enkele manier af van andere provincies. We mogen dus zeggen dat de Zeeuwse zuinig heid echt een vooroordeel is. Maar of we daar ooit van afkomen, dat is de vraag... Wilt u meer weten over het uitgaven patroon aan huis-aan-huiscollecten? Op www.cbf.nl kunt u onder 'collec ten' meer cijfers vinden. ..yV'V.'"V Boven: Jan Zwemer is historisch onderzoeker. Midden: 's-Heer Abtskerke 1956: Boer en boerin bespreken de bedrijfsresultaten. Onder: In bijna alle Zeeuwse gemeenten wordt het meeste collectegeld opgehaald voor KWF Kankerbestrijding. *bron: Centraal Bureau voor de Statistiek

Scheldestromen/de Waterwerker | 2012 | | pagina 22