Waarom maait het waterschap? Wij zijn verplicht om de wegen inclu sief de bermen te onderhouden, de verkeersveiligheid is de allerhoogste prioriteit. Niet alle waterschappen in Nederland hebben het wegenbeheer in hun takenpakket. Waarom maaien jullie in het broedseizoen? De voorjaarsmaai begint eind april of begin mei. Eerder starten heeft geen zin omdat het gras nog te kort is. Starten we in juni, dan is het gras al veel te lang. Het gras belemmert het zicht en na een regenbui gaat het lange gras overhangen waardoor niet meer is te zien waar de berm begint. Hoe houden jullie rekening met broedende vogels? We maaien alleen de strook direct naast de weg. Binnen deze strook nestelen meestal geen vogels. Vogels bouwen hun nesten liever verder van de weg vandaan, omdat ze dan minder last hebben van verkeers lawaai. Onze medewerkers worden ook regelmatig bijgeschoold op het gebied van flora en fauna. Hoe vaak wordt de berm gemaaid? Alle bermen worden minimaal één keer per jaar gemaaid. Bermen langs drukke wegen en onoverzichtelijke kruispunten worden vaker gemaaid en ook als allereerste. Waarom maaien jullie sommige stukken berm volledig? Bermen rondom percelen met gras zaad worden volledig gemaaid zodat de zaden van onkruid minder ge makkelijk mengen met het graszaad. Bij onoverzichtelijke kruispunten, bermen met flinke distelgroei, bij aangroei van braamstruiken en bij ecologisch bermbeheer maaien we breder dan twee meter. De overige bermen maaien we anderhalf tot twee meter, oftewel een maaibalk breed. Obstakels in de berm zijn dan beter te zien en voertuigen op smalle polderwegen kunnen veiliger uitwijken. Hoever moeten jullie om een nest heen maaien? Als we verder dan een maaibalk breed maaien, wordt de berm standaard vooraf gecontroleerd op de aanwezig heid van nesten. Als een nest wordt gevonden maaien we er in een straal van ongeveer vijf meter omheen. Hoeveel kilometer berm wordt jaarlijks gemaaid? We maaien de bermen van 4000 kilometer weg. Alles bij elkaar maaien we elk jaar ongeveer 8000 kilometer berm. Waarom blijft het maaisel niet overal in de berm liggen? Bermen met beschermde planten- of insectensoorten vragen om een ander bermbeheer, het zogenoemde ecologi sche maaibeheer. Het maaisel wordt opgeruimd om de bodem bewust te laten verschralen zodat zeldzame planten zich kunnen ontwikkelen. Bepaalde, soms zeldzame, insecten en vlinders zijn namelijk afhankelijk van deze zeldzame planten. Wanneer start het ecologisch maaien? Ecologisch maaien gebeurt na 15 juli en op vastgestelde locaties. Elke twee jaar worden de insecten in een deel van deze ecologische bermen geïn ventariseerd en in kaart gebracht. Als blijkt dat het voor de insecten beter is dat we eerder of later maaien of een stukje berm beter niet kun nen maaien, wordt het maaibeheer voor deze berm aangepast. Sommige ecologische bermen worden pas na 15 augustus gemaaid. In deze bermen bevinden zich cocons van zeldzame vlinders die ruim voor deze datum zijn uitgekomen. 13 Een van onze trekkerchauffeurs: Klaas Schroevers Meer informatie over het maaien van wegbermen en de maaikaarten per gebied: seheldestromen.nl/maaien.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2013 | | pagina 13