APK voor pony's Rattekwaad De VW biedt een themafietsroute aan door de vlasstreek van Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Van oudsher wordt in de dorpen rond Hulst vlas verwerkt en bewerkt. Je fietst door de polders met de vele vlasvelden. Alle wegen zijn geasfalteerd, maar er zijn niet altijd aparte fietspaden aangelegd langs de polderwegen. De route start in Hulst. Van oudsher staan de Zeepeduinen bekend om hun openheid met duingraslanden, stuivend zand en duinvalleien. Deze open duinen zijn zeldzaam in Nederland. Om verruigen en dichtgroeien tegen te gaan, zet Natuurmonumenten al 25 jaar shetlandpony's in. De viervoeters eten niet alleen het teveel aan gras weg, maar trappen bovendien de grasmat open. Hierdoor krijgen kruiden en minder algemene grassen en bloemen een kans. Twee keer per jaar worden de ruim 100 pony's bijeen gebracht voor hun 'APK- keuring'. Boswachter Jan de Roon en vrijwilligers kijken dan de hoeven van de pony's na en geven de dieren een anti-wormenspuit. Een muskusrat is geen rat, maar familie van de woelmuis. Kent u quinoa? Het wordt gerekend tot de graansoorten hoewel het daar geen familie van is. De Verenigde Naties heeft 2013 uitgeroepen tot het jaar van quinoa omdat deze plant veel kan bijdragen aan de biodiversiteit. Deze pseudograansoort komt oorspronkelijk uit Zuid-Amerika. Francisco Pizarro, een Spaanse conquistador, laadde zijn schepen op de terugweg naar Spanje vol met maïs en aardappelen maar hij vergat het veel gezondere quinoa. Bron: info.nu 14 De fietsroute is voor 1,50 te koop bij de VW-kantoren in Zeeuws-Vlaanderen en via de webshop www.zeelandshop.com

Scheldestromen/de Waterwerker | 2013 | | pagina 14