V op haar lichaam te meten. Dan stap pen ze in een automatische 'sluis'. Omdat er in de bol namelijk onder druk heerst, kun je niet zomaar binnenlopen. Verrast is ze om te zien dat de plek, waar de gebruikte splijt stofelementen onder water liggen, best klein is. Achter beton, onder water De kerncentrale zit met één groot probleem: radioactief materiaal. Als je wordt blootgesteld aan te veel stra ling, loopje een gezondheidsrisico. Daarom ligt het radioactieve mate riaal in een gesloten systeem veilig achter meters beton, diep onder water. Beton en water schermen de straling zo goed af datje toch veilig kunt werken in het hart van de cen trale. Zodra iemand de centrale in gaat, draagt hij een meetinstrument dat meet hoe hoog de opgelopen straling -hoe klein ook- is. "We han teren strenge stralingslimieten, veel strenger dan de wettelijke norm", vertelt Monique. "En als iemand toch op die bedrijfsnorm zit, dan moet hij een tijdje ander werk doen." Monique rondt het bezoek af. "Het zou mooi zijn als we stroom kunnen opslaan, maar zo ver zijn we nog niet. Omdat we toch met z'n allen achter de tv willen zitten en veel stroom verbruiken, moeten we voor lopig alle bronnen gebruiken. Mét oog voor mens en veiligheid." Het beeld dat Laura door de me dia over EPZ en gebeurtenissen in andere kerncentrales had gecreëerd, heeft ze na haar bezoek bijgesteld. Geen terrein ter grootte van Shell in Pernis met grote fabrieken. "En geen mannen in witte pakken die achter de knoppen zitten. Maar een kern reactor die veel kleiner is dan ik had verwacht. Toch was het erg leerzaam om te zien hoe het in z'n werk gaat en hoeveel veiligheidsmaatregelen er genomen worden om te zorgen dat je er veilig kan werken, maar ook dat wonen in Zeeland veilig blijft." Links: In de bol vertelt Monique over de splijtstofelementen. Rechtsonder: Er zijn honderden knoppen, maar daar zit pas iemand achter als problemen opgelost moeten worden.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2013 | | pagina 18