V wisselen we steeds van functie. We moeten allemaal blind op de radar kunnen varen of communiceren met de Kustwacht en andere scheep vaart. Tijdens het opleidingstraject krijgen we diverse opleidingen en gaan we een keer oefenen in Schot land. Want het is gewoon goed om te oefenen met mensen en situaties die je niet kent", vertelt de toege wijde Jan. Deze oefenmomenten zijn allemaal te plannen. Maar hoe zit het thuis en met het werk, want een vermissing laat zich natuurlijk niet plannen? "Het is een passie. Zowel jijzelf, als thuis als op je werk moet men erachter staan. Ik zit gelukkig in de positie dat het waterschap mij toestaat om onverwachts het werk neer te leggen om deel te kunnen nemen aan een reddingsactie." Wederdienst Een van die reddingsacties kwam niet via de pieper maar via een telefoontje binnen. Het bericht was van een waterschapscollega. Hij reed over het strand na een storm en was vast komen te zitten in het zand. Zijn collega, die hem los wilde trekken, kwam onverhoopt ook vast te zitten. "Ze belden mij om hen te komen redden. We besloten om de KNRM-truck in te zetten. Toen ik later een KNRM-melding kreeg waar mijn collega van het waterschap dicht in de buurt was, heb ik ge vraagd om te helpen. Noem het een wederdienst. Van deze en al onze andere acties maken we een rap port." Deze zijn te vinden op knrm.nl Pan erwtensoep Alle bemanningsleden hebben ondertussen wel eens een actie met een minder goede afloop meege maakt. Voordat iemand bij de club komt, krijgt hij eerst een goed gesprek waarin deze aspecten aan bod komen. Jan: "Het is af en toe best zwaar en je moet voorbereid zijn op het ergste. Daarom is het heel belangrijk dat er na een actie gepraat wordt. Gelukkig lopen de meeste acties wel goed af!" Na de oefeningen op zee komt in de winter altijd een pan erwtensoep op tafel. Dan wordt de oefening geëvalueerd. Daarna staan ze weer dag en nacht klaar. Als redders van de zee. 22: De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) is een zelfstandig opererende organisatie die kosteloos hulp verleent op zee en open water. De KNRM krijgt geen subsidies en moet het volledig van donaties en giften hebben. Foto onder: Jan Aarnoutse: "Als we een drenkeling zonder reddingsvest vinden en redden, dan heeft hij hartstikke veel geluk."

Scheldestromen/de Waterwerker | 2013 | | pagina 22