\ZOl 11« I Met de aanleg van paden rond de Veerse Kreek en Vesten zijn verschillende rondjes compleet gemaakt. Wandelnetwerk Walcheren Stichting Landschapsbeheer Zeeland verzorgt de bewegwijzering. Op Walcheren is dan 410 km aan wandelpaden beschikbaar. Eind 2013 maar liefst 2.220 km in heel Zeeland. Ruiterroutenetwerk Voor paard en ruiter is er vanaf de zomer 200 km aan verharde en onverharde paden door bos, langs landbouwgebied en over strand te gebruiken. Dit zijn suggestieroutes tussen Westkapelle, Domburg, Oostkapelle, Vrouwenpolder, Veere, Dishoek en Zoutelande. Klus geklaard "Een rondje?!", zegt Wilfred bijna verontwaardigd. "Het is de moeite hoor, het wordt een flinke wandeling van bijna negen kilometer!" Waterschapper Wilfred de Kam (26) heeft het afgelopen jaar de werkzaamheden in het gebied goed in de gaten gehouden. Wilfred: "Dit gebied was acht maanden lang werkterrein, het heeft behoor lijk overhoop gelegen. De kreken hebben een schoon maakbeurt gehad. Oevers zijn breder gemaakt om meer ruimte te creëren voor water, planten en dieren. Andere oevers zijn juist 'strakker' gemaakt om de oorspronke lijke vorm terug te brengen." Het is slechts een greep uit de werkzaamheden bij de Veerse Kreek en Vesten. Naast noodzakelijk onderhoud, heeft het gebied veel extra's gekregen: vissteigers voor fanatieke hengelaars, een laarzenpad voor echte natuurliefhebbers en een touwbrug voor de avontuurlijke wandelaar. Gevarieerd aanbod We starten onze wandeling op het kleine parkeerterrein bij de Snouck Hurgronjeweg. "Wij beginnen hier te voet, maar dit is ook een opstapplaats voor kanoërs. Je kunt vanaf hier het krekengebied doorvaren. Op het begin- en eindpunt vind je een opstapplaats", vertelt Wilfred. We lopen langs de Gapingse watergang met aan de an dere kant een jong beginnend bos. Door het bos slingert het ruiterpad. Als we op de houten brug staan zien we duidelijk dat de waterloop breder is gemaakt en natuur vriendelijk is ingericht. Wilfred: "Hoe flauwer de oever, hoe meer leefruimte er is voor de verschillende soorten planten en dieren." Geen brug te ver Na de brug slaan we rechtsaf en bij de splitsing lopen we opnieuw richting een brug. "Dit is wel een bijzondere brug, want deze drijft op het water. Zoals je ziet heeft de brug ook een bepaalde ronding. Hierdoor lijkt het net alsof het water tegen de brug aan duwt en wordt de dijkdoorbraak die hier vroeger is geweest verbeeld." Om de bezetters van Walcheren te verjagen zagen de geallieerden die Nederland bevrijdden geen andere uitweg dan het gebied onder water te zetten. Ze gooiden in oktober 1944 zo'n zestig Lancaster bommen op de Polredijk. De weg die het water toen heeft afgelegd heeft de huidige krekenstructuur bepaald. Langs het bos en de verbrede oever wacht ons een derde brug. Dit keer een wiebelende touwbrug. "Dit is voor iets meer uitdaging", lacht Wilfred. "Je kunt ook verder 8 Wilfred de Kam

Scheldestromen/de Waterwerker | 2013 | | pagina 8