Slik op de weg waterlopen veranderd? Waarom is maaimethode hoger gelegen zandgronden is het oppervlaktewater overwegend zoet. Er komt weinig kwel naar boven en het zoete hemelwater wordt sneller opgenomen in de zandgrond. Niet alleen via de stop, maar ook via de wanden van de badkuip sijpelt er kwel onze polders in: zout zee water dat via hele kleine kiertjes de polder binnendringt. Geen reden tot paniek. Hoe goed de dijken ook zijn, een beetje zoute kwel is niet te voorkomen. Uniek Langs de zeedijken en de kanalen is de hoeveelheid kwel vanzelfsprekend het grootst. Hier is het oppervlakte water dan ook vooral zout of brak. Daarin zijn we uniek in Nederland. Door de afwisseling van hoog en laag, klei- en zandgronden en zoet, zout en brak water is in Zeeland een bijzondere samenstelling ontstaan. Deze mengeling heeft grote gevolgen voor ons watersysteem. Ons land schap en het bijbehorende water systeem is dus net even anders dan de rest. Dat is terug te zien in de flora en fauna, er groeien hier hele andere planten dan op de Veluwe of in Limburg. Waterpeil Ook de manier waarop de grond gebruikt wordt is mede bepalend hoe het watersysteem wordt ingezet. Wordt een stuk grond gebruikt om te wonen, gewassen te telen of wordt het ingezet als natuurgebied? Iedere gebruiksfunctie heeft andere wensen. Om scheuren in de muren van vooral oude woningen te voorko men (zettingschade) is het belangrijk dat het grondwaterpeil zo min moge lijk zakt. Om gewassen goed te laten groeien wil een akkerbouwer in de winter een laag grondwaterpeil zodat het land niet onder water komt te staan. In de zomer moeten gewassen hun dorst kunnen lessen en willen boeren een hoog grondwaterpeil en het oppervlaktewater zo lang mo gelijk vasthouden. Dat vasthouden, of juist afvoeren van water, wordt geregeld via 965 stuwen. Niets an ders dan een schot waarmee hand matig dan wel automatisch het water in een bepaalde sloot kan worden tegenhouden. Voor een natuurgebied is het net weer anders, daarvoor zou het beste zijn om de natuur (natuur lijk!) zijn gang te laten gaan. En zo is ieders opvatting over een goed watersysteem weer anders. Voor het waterschap staat zonder twijfel droge voeten houden boven aan. Daarnaast kijken we zo veel mogelijk naar hoe grond gebruikt wordt en welke waterpeilen daarbij passen. Zowel bij een heel nat najaar of een hele droge zomer moet de hoe veelheid water in de badkuip precies goed zijn. 10 ttKir r(Uit: relatiemagazine Hollands Noorderkwartier juni 2013)" Zaterdag 15 juni ben ik samen met mijn vriendin naar de open dag geweest. We hebben een gezellig en informatief dagje op het terrein van het Watersnoodmuseum en de rioolwaterzuivering gehad. Ook voor kinderen was er veel te doen. Als oma zie je zoiets, hoewel ik geen kleinkinderen bij me had. Voor al jullie werk hartelijk dank en tot een volgende keer. Ina Versluijs-Kastelein Kortgene Landbouwers zijn weer begonnen met het rooien van aardappelen en bieten. Tijdens deze werkzaamheden kan er slik op de wegen terechtkomen. De vervuiler moet dit zelf opruimen want in de schemering, bij regen of mist kan dit gevaarlijk zijn voor het verkeer. Ziet u een gevaarlijke situatie door slik op de weg, belt u ons dan. Mail wordt alleen onder kantoortijd gelezen. We kunnen actie ondernemen door de slik alsnog te laten opruimen. U kunt ons 7 dagen per week bereiken via 088 - 246 1000 (lokaal tarief). Buiten kantoortijd hoort u via een bandje welk noodnummer u kunt bellen. Scheldestromen is een mooi blad met interessante verhalen. Als Zeeuw al vele jaren in 'den vreemden', lees ik alles wat over Zeeland gaat. Vooral over Walcheren, mijn geboortestad Vlissingen en de havens van Zeeland Seaports. Scheldestromen past naar mijn idee precies tussen de PZC en Zeeland Port News. Het is de ontbrekende schakel als ik het zo mag zeggen. Hartelijk dank dat ik dit blad mag ontvangen. Bram Mallie Woerden Wat attent dat u de moeite heeft genomen om ons hierover te mailen. Zo'n compliment is natuurlijk erg leuk om te horen! Bij de fusie tot waterschap Scheldestromen, is uit efficiëntie gekozen voor één manier van maaien voor het hele werkgebied. Helaas heerste er bij een aantal agrariërs na een proefperiode van twee jaar nog steeds ontevredenheid over deze maaimethode. Daarom hebben we er nu voor gekozen om regionaal meer maatwerk te leveren. Begin juli hebben alle perceeleigenaren in Zeeland een brief ontvangen waarin we toelichten hoe er vanaf 2013 gemaaid wordt. Wilt u weten hoe er bij u gemaaid wordt? Kijk dan op: scheldestromen. nl/maaien Links: gemaal Poppekinderen bij het Kanaal door Walcheren.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2013 | | pagina 6