maan SPRINGTIJ maan DOODTIJ SPRINGTIJ DOODTIJ overgestelde van springtij. Doodtij ontstaat omdat de getijdenwerking van de zon en de maan elkaar tegenwerken. Dit is het geval als de zon en de maan ongeveer loodrecht ten opzichte van elkaar staan. Volle en nieuwe maan De maan draait in een elliptische (langwerpig ronde) baan rond de aarde. De afstand tussen de aarde en de maan varieert dus. Gemiddeld is het 384.450 kilometer. Volle maan komt één keer in de 29,5 dagen voor en komt omdat de maan precies tussen de aarde en de zon in staat. Springtij komt voor als het volle- of nieuwe maan is. Bij het eerste en laatste kwartier van de maan, als de maan 7 en 21 dagen oud is, is het doodtij. Ongewoon hoge vloeden ko men voor als de zon en de maan op een bijzondere plaats staan ten op zichte van de aarde. Bijvoorbeeld als de baan van de aarde op het punt komt dat het dichtst bij de zon ligt en de baan van de maan het dichtst bij de aarde ligt. Maar dit is extreem zeldzaam: de afgelopen 2000 jaar was dat alleen in 1340, 1433, 1526 en 1619. Invloed op ons werk Eb en vloed hebben invloed op het waterschapswerk. Het waterschap gebruikt de zogenoemde getijden boekjes met de dagelijkse overzich ten van de tijdstippen waarop het hoog- en laagwater is. Bij kustver- sterkingswerkzaamheden kan vaak alleen bij laag water gewerkt wor den. Soms wordt het werk vertraagd door harde wind vanaf zee, waar door er bij laagwater toch verhoogde waterstanden zijn. Dijkinspecties worden altijd gepland bij laagwater, zodat eventuele zwakke plekken die normaal onder water blijven, zicht baar zijn. Vooral bij springtij ge beurt dit, omdat het water dan extra laag staat. De werking van het getij is er altijd al geweest. Het onderhouden van onze dijken is al eeuwen water schapswerk. Weliswaar wordt er met steeds modernere methoden gewerkt, de relatie met de krach ten van de natuur zal nooit veran deren. 22 HHHI Natuurgebied de Prunje is rond 1998 ontwikkeld en onderdeel van het grote natuurplan Tureluur op Schouwen-Duiveland. Plan Tureluur beslaat in totaal 4.400 hectare. In de Prunje staan drie windmolens van ongeveer zes meter hoog. De wind molens zijn gebouwd rond het jaar 2000 en staan in een gebied waar het vrijwel altijd waait. De molens zijn eenvoudig in gebruik en vra gen weinig onderhoud. Vroeger zag je deze soort windmolens op veel plaatsen maar door de komst van de elektrische gemalen zijn veel van deze windmolens verdwenen. Uit nostalgische- en kostenoverwegingen staan ze nog wel in de Prunje. De molens staan op de laagste punten in het gebied en pompen het water naar de hoger gelegen gebieden om te voorkomen dat deze delen in het natuurgebied verdrogen. Op de achtergrond staat de nog steeds werkende korenmolen 'De Zwaan' uit 1886. Zowel de wind molen als de korenmolen worden aangedreven door wat de natuur ons te bieden heeft: wind. En dat hebben we hier in Zeeland meer dan vol doende. In de oudste polder van Schouwen- Duiveland, tussen Moriaanshoofd en Serooskerke, ligt natuurgebied de Prunje. In dit natuurgebied van ruim 300 hectare staan drie windmolens, bedoeld als opmaling van het water. 23 (NIEUWE MAAN) (EERSTE KWARTIER) (VOLLE MAAN) (LAATSTE KWARTIER) door Chantal de Putter molens

Scheldestromen/de Waterwerker | 2013 | | pagina 12