vé /eervrouw Met vanuit het zuidwesten een opklaring.' Iets wat we bij het weerbericht vaak en maar al te graag horen. Het Zeeuwse weer is toch net een beetje anders dan de rest van Nederland. Willemijn vertelt: "Opvallend is dat de westkust in het voorjaar en de zomer algemeen minder neerslag heeft dan verder landinwaarts. En misschien iets meer zon dan gemiddeld. Later in het najaar valt er aan de westkust juist meer neerslag, waarschijnlijk door een warmere Noordzee. Zeeland komt altijd iets later met gladheid en heeft zachtere winters. Echt iets typisch voor het Zeeuwse weer? Het is lastig te voorspellen! Dat komt omdat Zeeland omringd is door water. Je kunt de verwachting dan alleen baseren op informatie van radars en satelliet- beelden. In tegenstelling tot gebieden die omringd zijn door land, heb je op zee weinig meetpunten en waar nemers." Een soort 'microklimaat' noemt Willemijn het Zeeuwse weer. Een werkdag Zo'n twee a drie dagen per week doet Willemijn de complete weerredactie. Een doorsnee dag begint om 13.00 uur tot ongeveer 21.30 uur. Willemijn: "Het be gint allemaal met een goede analyse van de afgelopen uren. Terugkijken vind ik een belangrijk uitgangspunt bij het maken van een verwachting. Bij een hogedruk- gebied bijvoorbeeld geeft de temperatuur van de nacht ervoor de beste indicatie van wat de temperatuur de komende nacht gaat worden. Terwijl de weermodel len misschien wel iets heel anders aangeven. De focus ligt echt op de komende 24 uur, maar natuurlijk laat ik ook een stukje korte termijn en een meerdaagse verwachting zien. Het moet voor mensen in grote lijnen duidelijk zijn welk weer ze kunnen verwachten." Variatie Via de weermodellen komt er steeds meer data be schikbaar. Dit maakt het werk er niet per se gemak kelijker op. "Een heleboel gegevens kan juist weieens voor verwarring zorgen", volgens Willemijn. "Soms gaat het zo snel. Je weet dat de lucht onstabiel is, toch blijft het onmogelijk om te zeggen waar die bui precies gaat vallen." Een verwachting samenstellen kost dan ook minstens een uur. "Ik ben die dag verantwoordelijk voor het weerbericht van begin tot einde. Wat ga ik vertellen, hoe doe ik dat en welke kaarten en plaatjes voeg ik toe? Bovendien maak ik de kaarten zelf. Ik ben die dag dus eigenlijk analist, meteoroloog, operator en Bij de NOS is ze regelmatig te zien bij de presentatie van het weer: meteoroloog Willemijn Hoebert (35). "Ik werk bij het journaal waar ik vroeger met mijn ouders al naar keek. Echt een eer om dit werk nu zelf te doen. Zeker met een gemiddelde van zo'n 1,8 miljoen kijkers bij het achtuurjournaal. Daar ben ik natuurlijk wel een beetje trots op." Willemijn Hoebert is geboren op 15 september 1978 in Wilnis en is de oudste van drie zussen. Ze noemt zichzelf een warmtedier. Zand tussen haar tenen vindt ze niets, maar de zilte zeelucht vindt ze heerlijk om in uit te waaien. Met haar echtgenoot en bijna drie jaar oude zoontje woont ze op de Veluwe. Reizen, sporten, lezen en trampolinespringen zijn haar favoriete bezigheden. Buitenom haar fascinatie voor het weer vindt ze taal reuze interessant. Zonder moeite spreekt ze Engels, Duits en Portugees. door Janneke Potter

Scheldestromen/de Waterwerker | 2013 | | pagina 5