10 zonuren weeralarm Er vroeg bij I Welke ingrediënten heeft een orkaan? Zeeuwse records Regenschaduw Weerweetjes Waarom komen hier geen vloedgolven ais tsunami's voor? Wanneer wordt er een heeft Vlissingen ongeveer tussen mei en augustus. Dat is zo'n 30 uur per maand meer dan in het binnenland. De hoogste Zeeuwse tempera tuur ooit is op 19 juli 2006 is in Westdorpe gemeten: 37,1 graden Celsius. 21 februari 1956 is tot nu toe de koudste dag in onze provincie, in Vlissingen werd het toen - 19,6 graden Celsius. Meerdere keren per jaar profi teren we in het zuidwesten van Nederland en in West-België van zogenoemde regenscha duw van de Britse Eilanden. De lucht die vanaf daar wordt aangevoerd, legt maar een kort stuk af over de Noordzee voordat het vast land bereikt. Hierdoor wordt veel minder vocht opgepikt dan dat een paar honderd kilometer noor delijker het geval is. Minder vocht betekent minder wolken, minder neerslag en meer zon. Hierdoor kunnen over korte afstand grote weersverschillen optreden. Als er kans is dat het weer overlast oplevert en kan leiden tot een ontwrichting van de samenleving, wordt door het KNMI een weeralarm afgegeven. Dit gebeurt pas bij een zekerheid van 90% dat het verschijnsel optreedt. Willemijn Hoebert: "Wees gewaarschuwd en gebruik je verstand. Dat is volgens mij is het belangrijkste bij een weeralarm. In Nederland moet altijd alles doorgaan en zijn we vaak niet bereid om ons aan te passen op de weersituatie." De criteria voor het afgeven van een weeralarm zijn in februari 2010 door het KNMI voor het laatst onder de loep genomen. Tussen 1612 en 1615 hield kaarsenmaker Isaac Beeckman als eerste Nederlander weerwaarnemingen bij Hij maakte in Zierikzee een journaal met gegevens van weer en wind. Er is een hele kleine kans dat het voorkomt. De vloedgolven zullen ook nooit zo hoog en sterk zijn. Een tsunami heeft heel diep water nodig, met een steil aflopende bodem. De zuidelijke Noordzeebodem heeft een flauw hellende bodem en is bovendien redelijk ondiep. Het water hier zal dus nooit enorme golfhoogtes kunnen bereiken. Zeker niet wanneer het achter de Britse eilanden vandaan komt, want dan vangen die de eerste klap op. 15 De belangrijkste voedingsbron of warmtebron voor een orkaan is warm zeewater (minimaal 26°C). Daarnaast moet de luchtvochtigheid hoog zijn en is een groot temperatuurverschil tussen de lucht bovenin en onderin noodzakelijk. De warme vochtige lucht stijgt en condenseert. De energie die hierbij vrijkomt levert genoeg energie op om een orkaan te worden. Bij ons zal dat niet gebeuren omdat het zeewater hier niet warm genoeg is. We kunnen hier wel grote temperatuursverschillen hebben, maar dat leidt bij ons tot een fikse onweersbui. Afrit Noordwijkerhout is een van de eerste waar cfy het kwik onder de nul komt. Eikenbossen houden heel veel vocht vast waardoor het rondom sneller glad is. ©Sneeuwstormen die van zee komen, zijn moeilijk te voorspellen omdat de eerste vlokken boven zee niet opgemerkt worden door de radar. Vlissingen krijgt op 7 september 1944 de zwaarst gemeten Nederlandse storm, met windkracht 12.* De hoogste Zeeuwse temperatuur is gemeten op 19 juli 2006 in Westdorpe: 37,1°C. Op eerste kerstdag 2010 ligt er lokaal in Zuid-Limburg 30 cm sneeuw. De storm van eind oktober dit jaar kwam dicht in de buurt, volgens de officiële gegevens van het KNMI is toen de hoogste windkracht 11 gemeten op Vlieland. Bron: KNMI

Scheldestromen/de Waterwerker | 2013 | | pagina 8