Een uitgooien achter "Ze kunnen op weg naar de paaigebieden" Een lezer krijgt een kijkje in de keuken bij een bedrijf of gebiedpraar normaal geen publiek is toegestaan. I "Ik zou graag eens zien wat er gedaan wordt in Zeeuws-Vlaanderen voor de visstand en vismigratie." Fanatiek sportvisser Niels Patijn (16) reageerde via Twitter op onze oproep. En dus namen we Niels mee in de auto voor een rondje vis in Zeeuws-Vlaanderen. 16 "Ken je deze vissen?" Op de ach terbank het gesprek tussen be leidsmedewerker Marius van Win gerden (30) en lezer Niels Patijn (16). Marius heeft een aantal foto's bij zich. Niels kijkt even goed: "Dit is paling, driedoornige stekelbaars, bot, grondel en dat is spiering." Hij weet ze allemaal juist te benoemen. Niels blijkt een fanatiek sportvis ser. Hij gaat beurzen af, schrijft voor de grootste hengelsportwebsite van Nederland en vist uiteraard veel. "Ik ben lid van drie hengelsportvereni gingen: in Terneuzen, Biervliet en Sluis." Graadmeter Marius legt uit wat het waterschap met vis te maken heeft: "Het water schap gaat over de waterkwaliteit en vis is een belangrijke graadmeter hoe het daarmee staat. De Europese Kaderrichtlijn Water (KRW) schrijft voor dat alle wateren uiterlijk in 2027 een goede ecologische kwaliteit moeten hebben. Dat betekent onder andere dat er een gezonde visstand moet zijn. Vissen die tijdens hun levenscyclus trekken (migreren), komen tijdens de trektocht diverse knelpunten tegen zoals stuwen en gemalen. Die zijn vaak niet passeer- baar. Daarom nemen we maatrege len zoals het aanleggen van vispas- sages." Van buiten naar binnen Inmiddels zijn we aangekomen bij gemaal Campen in de buurt van Kloosterzande. Hier is een vispas- sage aangelegd zodat vissen vanaf de Westerschelde ook het binnen water op kunnen. Marius legt uit: "Vissen pikken het uitstromende polderwater van het gemaal ergens in de Westerschelde op. Ze volgen het zoete water en komen uit bij de uitstroomzijde van het gemaal. Hier druppelt een apart zoet stroompje water dat de vissen richting een visveilige pomp lokt. Via deze pomp gaan de vissen over de dijk naar het binnenwater. Voornamelijk driedoor nige stekelbaars, glasaal, brak watergrondel en jonge bot maken gebruik van deze passage." Niels en Marius stappen in het wan kele 'Kameleonbootje' van Kooistra. Ze varen naar de fuiken en halen ze Paling over de dijk Beroepsvisser Peter Kooistra komt aangereden. Marius: "Hij vist vol wassen paling voor het gemaal weg en zet deze over de dijk in de Wes terschelde uit." Als paling volwas sen is, zo rond de tien jaar, willen ze namelijk terug naar zee om zich voort te planten. Beroepsvissers mo gen drie maanden in het najaar niet op paling vissen. Om de palingstand te helpen verbeteren, doen ze in die periode dit soort uitzettingen. Dit gebeurt onder de noemer van Stich ting Dupan (Duurzaam Palingfonds Nederland). Het waterschap geeft enkel toestemming om hier te mogen vissen. Het waterschap werkt zelf aan het visveilig maken van gema len en zorgt ervoor dat over vijftien jaar bijna alle grote gemalen vispas- seerbaar zijn. Vis is een belangrijke graad meter voor de waterkwaliteit. De Europese Kaderrichtlijn Water (KRW) schrijft voor dat alle wateren uiterlijk in 2027 een goede ecologische kwaliteit moeten hebben. Dat betekent onder andere dat er een gezon de visstand moet zijn. Daarom neemt het waterschap maat regelen zoals het aanleggen van vispassages. 17 door Linda van Dijke Marius van Wingerden en Niels Patijn vtqje

Scheldestromen/de Waterwerker | 2013 | | pagina 9