ïmmm wijzen? 3Ew- 4 H- precies tussen twee strandhuisjes in. Het is echt centimeterwerk. De hulptroepen moeten flink graven om de palen aan de achterkant van het huisje op de juiste diepte te krij gen. Het achterste gedeelte van het strandhuisje rust al op de palen. De voorste palen worden gezet en het huisje staat. Nog even meten met het waterpas en we kunnen met de lege vrachtauto weer terug naar het vaste land. Bram rijdt door naar Middelburg voor zijn volgende lading: "Ik moet er vandaag nog een stuk of vier plaatsen." Met paard en wagen Strandhuisjes staan er al lang op het strand bij Dishoek. De over grootvader van Ronald maakte er in 1947 speciaal een duinovergang voor. Die wordt nog steeds gebruikt. Ronald: "Vroeger gebeurde het vervoer met paard en wagen. Alle strandhuisjes werden in het najaar afgebroken en in het voorjaar weer plank voor plank in elkaar gezet. Dit was een tijdrovend karwei, mijn vader vond dat dit anders kon. Hij is begonnen met het maken van ijzeren onderstellen zodat hij de strandhuisjes niet elke keer hele maal moest afbreken. Dat scheelt ontzettend veel tijd. Het nadeel is wel dat we veel ruimte nodig heb ben. Daarom gebruiken we het grote parkeerterrein bij Dishoek als winterstalling. De ijzeren onderstel len maken we zelf en is voor ons een mooie winterklus." In de zomermaanden verzorgt Wiele- maker tussen Vlissingen en West duin ook het bagagevervoer van en naar de strandhuisjes. En op vrijdag leveren ze de bestelde gasflessen. Tussen half september en eind oktober brengt Wielemaker alle 350 strandhuisjes weer terug naar de winterstalling. En nu... genieten! Vakantievieren in een strandhuisje is een belevenis op zich. Je zit eerste rang met alle voorzieningen binnen handbereik. Het uitzicht is specta culair en elke dag anders. Genieten van een prachtige zonsondergang, fraaie wolkenpartijen en reusachtige schepen die voorbij varen. Je kunt het slechter treffen. In Nieuwvliet in de gemeente Sluis staat een geheimzinnig monument. Een ingemetselde arduinsteen met een leeuwenkop. Lijkt het. Volgens sommigen is het een satanskop. -- De steen maakte ooit deel uit van de glooiing van het Kruishoofd in Nieuwvliet. Dit strandhoofd ligt tus sen de Adornis- en Baanstpolder en is aangelegd om de stroming te breken. Wanneer de strekdam is aangelegd is onduidelijk. In de 19e eeuw lag hij er al. Het werd onderhouden door het toenmalige calamiteuze waterschap Adornispolder. Calamiteus betekende dat het onderhoud van de zeedijken van dat waterschap werd betaald door de Nederlandse overheid. Bij 'gewone' waterschappen wordt dit opgebracht door de burgers in het werkgebied. Tegenwoordig zijn er geen calamiteuze waterschappen meer. Waterschap Adornispolder ging op in waterschap Groede en Baanst, dat vervolgens in 1942 opging in waterschap Het Vrije van Sluis. Terug naar de steen. De polderwer kers maakten de steen regelmatig schoon. Ze noemden dit 'de leeuw z'n baard scheren'. Op 9 januari 1988 werd het monument onthuld in het bijzijn van oud-polderwerkers. Er blijven genoeg vragen over. Waarom maakte een gebeeldhouwde steen deel uit van een waterkering, waar hij voor bijna niemand zichtbaar was? Was de steen ooit onderdeel van een gebouw? Niemand die het kan vertellen. Waarschijnlijk zal dit altijd verborgen blijven in de nevelen van de geschiedenis. Tenzij... Met dank aan Bram de Keuninck Boven: alleen al op het parkeerterrein bij de duinen van Dishoek staan ruim 150 strandhuisjes te wachten op het nieuwe vakantieseizoen. Midden: chauffeur Bram rijdt heel wat keren per dag de steile helling op. Onder: de hulptroepen moeten flink graven om de palen aan de achterkant van het huisje op de juiste diepte te krijgen. Scheldestromen lente 2014 LEELlWEKOf- *.bï. - vj 3WJ-- j.. (r, -Ti JU door Arjan Goossen Nieuwv het I.* Scheldestromen lente 2014 '23

Scheldestromen/de Waterwerker | 2014 | | pagina 12