Bot vangen Hoe zoet is het water Waterschapsbelastingen De kust is veilig Vlinders spotten A«!l r«™e kleine parelmoer vlinder is een van r\\dè*Zeeuwse zes9 Het zal je maar overkomen. Als overlever van een barre tocht van zesduizend kilometer in Europa aankomen en dan voor een dichte deur staan. We hebben het over de glasaal. Dit palinglarfje komt uit de Bermudadriehoek en wil opgroeien in het zoete of brakke water. Onze polderwateren zijn een paradijs maar gemalen en dijken vormen een barrière. Daar om leggen we dit voorjaar bij de gemalen Duiveland bij Ouwerkerk en Loohoek bij Poortvliet een vispas- sage aan. Niet alleen voor de glasaal maar ook stekel baars, brakwatergrondel, bot en spiering verwachten we te kunnen 'overhevelen' naar de polder. (LvD) Met een beetje geluk brengt deze maand droog weer, hogere temperaturen en zon. Ideaal voor boeren om op het land aan de slag te gaan. Het voorjaar is ook de tijd om de waterstanden in de waterlopen te verhogen. In de lente en zomer is de hoeveelheid neerslag kleiner dan de verdamping. Om te voorkomen dat het waterpeil te ver daalt, maken we verschil tussen zomer- en winterpeil. Op Tholen, Sint-Philipsland en de Reigersbergsche- polder laten we water uit het Volkerak-Zoommeer in. Omdat dit water zoet is, kunnen agrariërs het gebruiken voor het beregenen van gewassen. Sinds dit jaar betalen de Thoolse agrariërs voor deze zoetwatervoorziening. Ze krijgen in de tweede helft van 2014 de acceptgiro van Sabewa Zeeland. (LvD) Eind maart valt-ie op de deurmat: de belastingaanslag van het water schap. Hiermee zorgen we voor een veilige kust, betalen we het onder houd van 4.000 kilometer polderwegen, het zuiveren van afvalwater en het beheer van de Zeeuwse sloten en watergangen. Nieuw is dat u de waterschapsbelasting samen met de gemeentelijke heffingen op één rekening ontvangt (m.u.v. de gemeenten Middelburg, Vlissingen, Veere, Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland). Daarom is het bedrag onder de streep hoger dan u gewend bent. De belastingheffing wordt verzorgd door Sabewa Zeeland, een samenwerkingsverband tussen de meeste Zeeuwse gemeenten en het waterschap. Deze samenwerking zorgt voor meer efficiëntie en kostenbesparing, www.sabewazeeland.nl. (AG) Als je over het Noorderstrand bij Renesse loopt, zou je niet zeggen dat de kust er is versterkt. Niks is minder waar. De afgelopen vijf maanden was dit het domein van vrachtauto's, kranen en shovels. Een 1,5 kilometer lange rijplaten- baan vanaf de Brouwersdam was dé transportroute van duizenden kubieke meters zand. Op de duinen verwerkten kranen en shovels het zand en plaatsten de toplaag met plaggen en zaden weer terug. Ruim een kilometer duin is weer sterk genoeg om een superstorm te weer staan. In totaal is er 240.000 m3 ontzilt zand aangevoerd vanuit natuurlijke de pots. Vanaf de Rampweg is het resultaat wel goed te zien, de duinen zijn er inge plant met duinstruweel en stuifschermen Het wordt zelfs alweer een beetje groen, de natuur gaat z'n gang. Nu de rust is teruggekeerd, is het wachten op de eerste toeristen. (MK) Maaien, een paar dagen laten liggen en dan pas het maaisel afvoeren; in ons gebied hebben we 35 locaties (wegbermen en dijken) die we op zo'n ecologische manier beheren. Door het maaisel een paar dagen te laten lig gen, hebben kleine dieren en insecten de tijd om uit het maaisel te kruipen en op die locatie te blijven. Zaden kunnen er makkelijk uitvallen en tot bloei komen. Ook vlinders hebben belang bij dit ecologisch beheer. De Vlinder- en Libellenwerkgroep Zeeland telt en brengt de leefgebieden van allerlei vlinders in beeld. Momenteel doen ze dit vooral voor de zes karakteristieke Zeeuwse vlinders die op de Rode Lijst staan. De werkgroep zet in op behoud en herstel voor deze Zeeuwse zes. Men heeft een actieplan opgesteld voor de bedreigde argusvlinder, bruin blauwtje, grote vos, heivlinder, kleine parelmoer vlinder en koninginnepage. De werkgroep wil de leefge bieden goed in kaart brengen. U kunt ook een bijdrage leveren. Als u vlinders in een bepaald gebied waarneemt, kunt u dit doorgeven op vlinlibzeeland.nl. Het project 'Op de bres voor de Zeeuwse zes' loopt tot 2017. (DS) N Scheldestromen lente 2014 Ji Scheldestromen lente 2014 7

Scheldestromen/de Waterwerker | 2014 | | pagina 4