oud-schipper erg in mijn in.Ór X VS Neerslag Wanneer is net springtij? met1 het A P V*' mm Calvin Klein Karei: "De vlasplant bestaat uit lange vezels, korte vezels, lemen en lijnzaad (zaadbol). De lange vezels worden gebruikt in de kledingindustrie." Bekende ontwerpers als Calvin Klein en Giorgio Armani gebruiken linnen in hun kledingcollecties. "De laatste jaren gaat er veel linnen naar China, India en Brazilië; landen die een ster ke economische groei doormaken en waar de vraag naar linnen hoog is." Dollars "De korte vezels zijn niet geschikt voor kleding maar vind je terug in de auto-industrie, in huishoud textiel en in briefgeld. De Amerikaanse dollar en de Japanse Yen zijn gemaakt van linnen, maar ook sigarettenpapier en het ouderwetse bijbelpapier." Strooisel Ongeveer 50% van de plant is lemen en wordt gebruikt in plaatmateriaal en pallets. Karei: "Wij leveren ons le men aan het Zeeuws-Vlaamse bedrijf Linex, bekend van de Linexplaten. Deze lemen platen zijn sterk van kwa liteit, laag in gewicht en hoog brand werend. De platen worden voorname lijk gebruikt voor keukenkastjes en voor tussenwanden van showrooms. Ook paardenhouders uit de buurt we ten ons lemen te vinden. Lemen wordt als strooisel in stallen gebruikt omdat het beter absorbeert dan stro." Vlasras Lijnzaad en lijnolie vind je terug in veel toepassingen zoals in dierenvoe- ding, verf, cosmetica, zeep en brood. Karei vertelt: "In de vermeerdering en ontwikkeling van nieuwe vlasrassen speelt Nederland wereldwijd de be langrijkste rol. Het beste zaad van een oogst wordt geselecteerd om nog betere en sterkere rassen te ontwikkelen. Het zaad gaat naar Limagrain in Ril land. Dit bedrijf is Nederlands grootste plantenveredelaar en aanbieder van landbouwzaaizaden wereldwijd." Vlas zoekt het hoger op Het einde van de nieuwe toepassingen van vlas is nog lang niet in zicht. "De Europese Ruimtevaart Organisatie in Toulouse ESA, test het vlasvezel op geschiktheid voor gebruik in de bin nenruimtes van een vliegtuig. Vlasve zel is licht, sterk, brandwerend en erg belangrijk: vlasvezel is niet elektrosta tisch. Een vliegtuig kan door wrijving elektrostatisch worden maar vlasvezel lijkt hier niet gevoelig voor te zijn." Kritische noot Maar Karei laat ook een kritische noot horen: "Steeds meer vlasbedrij- ven in Nederland verdwijnen omdat we moeilijk kunnen concurreren met Frankrijk. Dit heeft de maken met de manier waarop een land omgaat met de Europese landbouwsubsi dies. In Nederland gaat de subsidie naar plattelandsontwikkeling en in Frankrijk rechtstreeks naar de boer. Franse boeren krijgen 25% van hun investeringen gefinancierd waardoor zij tegen veel lagere kosten kunnen produceren. Het vlasareaal in Neder land neemt gestaag af, maar ik hoop dat we de vlasteelt in deze contreien kunnen behouden." uhzendingen welkom: Te^ Schf|3e%t Allereerst mijn complimenten voor het themanummer 'weer of geen weer'. Aangezien ik in het meteorologisch vakgebied zit, sprak mij dit onderwerp bijzonder aan. Ik adviseer (met mijn KNMI achtergrond) vrijwel alle waterschappen over het representatief meten van neerslag, misschien is het onderwerp 'neerslag' ook een interessant thema? Immers, neerslag is een belangrijk gegeven voor een waterschap. Mocht hier belangstelling voor zijn, dan wil ik daar graag aan meewerken. Ronald van de Vate Woudenberg Nico de Wit. Goes 99 aarde In het winternummer is een fout ontstaan in de illustratie over eb en vloed. Bovenstaande afbeelding is juist. Helaas is er ook in de tekst een fout geslopen: er staat dat vooral bij doodtij het water extra laag staat. Dit moet echter springtij zijn. Onze excuses voor het ongemak. Geachte directie, Ik heb mij erg boos gemaakt over uw bericht in de krant dat er vanaf 1 januari 2014 geen mededelingen meer in de krant worden gepubliceerd, doch uitsluitend op uw website. Er zijn nog altijd mensen die WEL in uw mededelingen zijn geïnteresseerd, maar geen computer, i-phone of tablet hebben of qua intellect niet in staat zijn deze communicatiemiddelen te bedienen. U bent toch een dienstverlenend bedrijf? Hoe wilt u deze mensen dan informeren? Ik was van mening dat SERVICE hoog in uw vaandel staat. Ik heb me daarin dus vergist. E.J. Kollaard Middelburg We informeren onder andere met persberichten over projecten, informatieavonden, werkzaamheden, calamiteiten, enzovoorts. De media gebruiken deze persberichten om in hun nieuws te verwerken, regelmatig aangevuld met interviews voor radio of televisie. Onze wekelijkse mededelingenadvertentie bevatte slechts summiere informatie en was naar onze mening weinig informatief (maar wel verplicht). Bovendien was dit een flinke kostenpost. Sinds 1 januari 2014 zijn we niet meer verplicht in de krant te publiceren en plaatsen we (voorgenomen) besluiten op www.overheid.nl. Iedereen kan zich hier kosteloos op abonneren. 11 Links: Karei van Looij bij het gezwingelde vlas. Onder: de houtachtige kern van het vlas wordt gebroken en uit de vezel geslagen. Scheldestromen lente 2014 SPRINGTIJ (NIEUWE MAAN) maan M DOODTIJ (EERSTE KWARTIER) maan SPRINGTIJ (VOLLE MAAN) aarde aarde DOODTIJ (LAATSTE KWARTIER) maan A Scheldestromen lente 2014

Scheldestromen/de Waterwerker | 2014 | | pagina 6