Camerawerk Bram: "Voordat we gaan renoveren, kijken we eerst waar eventuele zwakke plekken zitten. Via rioolput- ten gaat een camera de leiding in en wordt er gekeken of de wanddikte nog voldoende is en of er bijvoor beeld ergens bij de voegen lekkage is. Op basis hiervan kiezen we welke leidingen eerst aangepakt worden." Renoveren zonder te graven Dat is nog maar het begin van een technische klus. Veelgebruikte ma nieren voor het renoveren zijn 'buis- in-buis' of 'relinen'. "Buis-in-buis is nog wel voor te stellen hoe dat gaat: er wordt een nieuwe buis in de oude buis geplaatst. Bij deze methode verlies je best wat aan inhoud van de leiding. Relinen werkt met een soort nylon kous in de leiding. Deze kous is met kunsthars geïmpreg neerd en wordt vervolgens door water- of luchtdruk tegen de wand gedrukt. De hars hardt uit door verwarming met water, stoom of uv- licht en daarmee is de leiding gere noveerd. Dat klinkt nu heel simpel, maar is een spannende klus", vertelt Bram. "Bij Terneuzen bijvoorbeeld is er dertig uur gestookt voordat de hars op temperatuur was." Toekomst van de wc "Gelukkig kunnen we met zo'n re novatie weer vijftig jaar vooruit en dat is meer dan voldoende. Je weet immers niet of we tegen die tijd dit stelsel nog wel nodig hebben. Ik denk eerlijk gezegd dat we dan iets heel anders doen met ons afvalwater. Mis schien heeft ieder dorp wel een mini- zuivering of hebben we droge wc's." De zestien Zeeuwse rioolwaterzuiverin gen zuiveren 144.000 m3 afvalwater per dag. m Het wordt de grootste innovatie op medisch gebied ooit genoemd; een goed werkende riolering. Het is vanzelfsprekend dat dit ondergrondse transportstelsel werkt, toch komt er heel wat bij kijken om het afvalwater bij de Het rioolstelsel bestaat uit leidingen; buizen met verschillende diameters, lengtes en op verschillende diepten zorgen ervoor dat al ons afvalwater netjes wordt afgevoerd naar de rioolwaterzuiveringen. Daar door loopt het water een uitgebreid zuiveringsproces en kan het weer terug de natuur in. Per dag zuive ren we ongeveer 4.000 tankauto's vol afvalwater.* Gemeenten zamelen het afvalwater in door de huisaan sluitingen op het riool. Vanaf daar stroomt het naar een zogenoemd 'overnamepunt'. Dat is een afgespro ken punt waar het waterschap de taak van de gemeente overneemt en het afvalwater transporteert naar de zuivering. Zwaartekracht "In Zeeland hebben we voor het vervoeren van afvalwater twee methoden", vertelt medewerker Bram Wisse. "Mechanische riolering en het zogenoemde vrijvervalstelsel. Bij de eerste pompen we het afvalwater door de buizen. Het vrijvervalstelsel maakt juist gebruik van zwaarte kracht om afvalwater te vervoeren. Het is dan wel noodzakelijk dat buizen precies op de goede diepte liggen en op elkaar aansluiten. Daarom renoveren we het vrijvervals telsel preventief; om lekkage of inzak kingen te voorkomen." Dieptepunt Onlangs is een deel van het vrijver valstelsel rond Terneuzen gereno veerd en dit jaar gebeurt hetzelfde in Westerschouwen. "Dat zijn de enige vrijvervalstelsels die het waterschap in Zeeland heeft", vertelt Bram. "Ja, en binnen bebouwde kom, waar de huizen dicht bij elkaar staan is de riolering ook altijd een vrijvervals telsel. Wanneer de afstand te groot wordt, is het niet meer mogelijk om gebruik te maken van de zwaar tekracht. Anders moetje wel heel diep de grond ingaan." Het hoogste punt bevindt zich boven de grond, dat is de wc-pot, vanaf daar gaat het afvalwater de grond in. Het laagste punt ligt in de buurt van Zandstraat (gemeente Terneuzen), die leiding ligt 6,24 meter onder NAP. 13 Pagina 12: de nylon kous wordt door de leiding getrokken onder de Korte Blikstraat in Sluiskil. Met een doorsnede van 1,38 meter is dit de grootste leiding in ons werkgebied. Dagelijks stroomt hier 6.400.000 liter afvalwater door naar de zuivering in Terneuzen. door Janneke Potter Een duik in het Scheldestromen lente 2014 Scheldestromen lente 2014

Scheldestromen/de Waterwerker | 2014 | | pagina 7