de in steigers systeem met de veilingklok. Overi gens is het dezelfde klok als bij de bloemenveiling, met het verschil dat daar meerdere klokken gelijk draaien." In de veilingzaal is het relatief stil, voornamelijk mannen zitten achter de tafeltjes met een drukknop en een telefoon. De klok loopt terug totdat er iemand op de knop drukt en de gewenste hoeveel heid in kilo's of in kisten door de zaal roept. Net zo lang totdat alle vis verkocht is. "Zodra de veilingmees ter een visbriefje op de kisten heeft gelegd, is de verkoop afgerond en mag de koper de vis meenemen. De meeste vis wordt geëxporteerd naar het buitenland want Nederlanders zijn geen viseters." jaar een ontheffing voor deze nieuwe manier van vissen, de rest sinds kort. Het is wel een investering. Een kotter geschikt maken kost al gauw zo'n 350.000,-." Ontelbaar We lopen tussen de opgestapelde kisten door. "Verser dan dit kun je ze niet krijgen", zegt Foort. Vis in verschillende soorten en maten ligt tussen het ijs. Franks kennis wordt getest. "Weetje welke vis dit is?", vraagt Foort. Frank weet er aardig wat te noemen: tarbot, tong, schol, griet, rode poon, kabeljauw, rog, sint jakobsschelp, zeebaars. Wel dertig soorten vis staan hier klaar om ver kocht te worden. "Het nummer op de wand is van het schip dat alle vis in deze rij heeft binnengebracht. Potentiële kopers kunnen de vis bekijken voordat de veiling van start gaat." Verrassend genoeg wordt meer dan de helft van de vis verkocht aan 'afstandkopers', mensen die online deelnemen aan de veiling. "Dat zijn vaak mensen die alleen specifieke vissoorten kopen en al lang genoeg in het vak zitten om te weten welk schip goede vis heeft. Er kopen hier bijna alleen maar groothandelaren. Dit is denk ik de duurste vis in deze ruimte", zegt Foort als hij naar een kist met grote tarbot wijst. "Die kost ongeveer 22 euro per kilo." Doorgeefluik Foort: "De vis wordt verkocht aan de hoogste bieder op de veiling. We hechten veel waarde aan het "Een halfjaar geleden ben ik samen met collega's begonnen met de voorbereiding van het werk aan een kleine tweehonderd waterschapswegen", vertelt toezichthouder Rob Wondergem. Een jaar geleden hebben onze weginspecteurs bijna 4.000 kilometer weg geïnspecteerd. "Zij geven aan welke wegen er minder goed bijliggen, zodat we vervolgens verhardingsonderzoeken kunnen laten uitvoeren. Dan kijken we welke maatregelen nodig zijn om de weg goed op te knappen. We zoeken altijd naar de beste oplossing tegen de laagste kosten. Soms schuiven wegen een jaar door, omdat we rekening moeten houden met het beschikbare budget." De maatregelen kunnen variëren van plaatselijke reparaties tot een nieuwe asfaltlaag en van nieuwe markering tot het versterken van de bermen. Rob: "Zodra we weten welke maatregelen we willen nemen, verzamelen we alle gegevens en hoeveelheden, maken we een bestek en brengen het op de markt. Ervoor gaan we langs bij aanwonenden. Hier op de Muidenweg hebben we te maken met een camping. Daarom knippen we het werk op in twee fasen, zodat ze hier altijd via één kant bereikbaar zijn." Tijdens de uitvoering is Rob op het werk te vinden. Hij moet erop toezien dat de aannemer het werk volgens alle opgestelde specificaties uitvoert. "Als wij vier centimeter asfalt voorschrijven dan moet de aannemer er niet vijf of zes opdraaien. Dan hebben we aan het einde van de rit te weinig asfalt. En zo maak je het werk altijd samen; met je collega's, met de aannemer en met de aanwonenden." Naast: directeur Foort Lokerse met lezer Frank Ernest. Linksonder: een van de dertien schepen die wekelijks de vangst lost bij de visveiling in Vlissingen. De veiling wordt ook wel visafslag of vismijn genoemd. Rechtsonder: het sorteren van de binnengekomen vis. Heldere ogen en rode kieuwen zijn kenmerken van verse vis. Scheldestromen zomer 2014 Groot onderhoud 2014 175 kilometer asfalt 38.500 ton asfalt 6.000 m2 straatwerk 2.700 m2 betonwerk 15.000 m2/62.500 grasbetontegels 6,3 miljoen euro Uitvoering: ongeveer 24 weken Werk aan de weg: geoinfo.scheldestromen.nl Wolphaartsdijk, Muidenweg Scheldestromen zomer 2014

Scheldestromen/de Waterwerker | 2014 | | pagina 10