Als de zon brandt en de wind verkoelt. De koelbox gevuld is met koffie en bier. Je het geronk van de combines weer in de polder hoort. Dan weet je: het is hartje zomer. De een gaat naar het strand, de boer naar het land. Het komt nogal nauw, dat dorsen van tarwe en gerst. Allereerst moet het graan door- en doorrijp zijn. Een tweede vereiste is het weer: zon en wind, anders is de korrel te vochtig en betaal je droogkosten. Je moet een combine kunnen huren want op die paar perfecte dagen per jaar wil iedereen tegelijk dorsen. En dan... Dan hoopje van harte dat het bij de coöperatie niet te druk is om te lossen. Lossen maar! Slechts een paar vrachtwagens en een trek ker staan te lossen op het terrein van de Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Verkoopver eniging (CZAV) in Wemeldinge, waar telers hun graan naar toe brengen. Zelfs geen rij voor de weegbrug. Bedrijfsleider Adrie Rijk verklaart: "We hebben de verkeersstromen rond de weegbruggen veranderd. Ze wegen vol hier en leeg verderop. Dan hoeven ze niet op elkaar te wachten." Een vrachtwa genchauffeur pakt z'n handschoenen en zet de schuif nog wat verder open. "Deze lading komt uit 's-Heerenhoek. Daar zit ook een lospunt van de CZAV. De boeren uit die omgeving lossen daar en wij rijden alles naar Wemeldinge. Het lossen duurt een half uurtje." Een John Deere trekker een stukje verderop heeft wat minder geduld en gooit de kieper in een keer naar boven. Tarwe op tournee Tarwe zit overal in. Natuurlijk in brood, koekjes en gebak maar ook bij sauzen, pasta, snoep, chips en hondenbrokken staat tarwe (zetmeel) op de verpakking. De enor me percelen tarwe kunnen de Nederlandse vraag niet eens aan. "Er is zes miljoen ton graan nodig in Nederland. We verbouwen maar een kleine twee miljoen ton", aldus Ko Francke, adjunct-directeur van de CZAV. De tarwe gaat naar drie soorten afnemers: maalderijen voor brood en banket, de vee- voerindustrie en zetmeelfabrieken. Francke vertelt: "Zo'n 90% wordt per schip afge voerd, die schepen gaan het hele land door. Naar Oost-Nederland bijvoorbeeld waar veel veevoerfabrieken zitten. Maar ook zetmeel- producent Cargill in Bergen op Zoom en meelfabriek Krijger Molenaars in Renesse laten de Zeeuwse tarwe aanvoeren." Zelfs Koopmans in Leeuwarden kiest al jaren voor Zeeuwse tarwe. Inkoper Bauke Wierda van Koopmans Meel bv: "De Zeeuwse tarwe heeft een constante kwaliteit die breed in zetbaar is in onze verschillende melanges." Graanwoestijnen Alle loodsen op het terrein in Wemeldinge hebben een naam, vernoemd naar de vroe gere voorzitters en directeuren. Jaap, Leen, Piet,... We stappen even binnen bij Jaap, een loods die 10.000 ton kan bergen. Omdat de oogst nog maar pas op gang is, zijn de bergen nog te overzien. Onder de bergen lig gen beluchtingskokers om het graan schim- melvrij te houden. Het graan komt bovenin de loods op een transportbandje binnen en wordt in twee straaltjes naar beneden 20 21 Wemeldinge rv door Linda van Dijke Scheldestromen zomer 2014 Scheldestromen zomer 2014

Scheldestromen/de Waterwerker | 2014 | | pagina 11