Theehuis Griffioen gestort. Een woestijn is er niks bij. Medewerkers berekenen precies de hellingsgraad zodat optimaal ge bruik wordt gemaakt van de ruimte in de loods. Over een dag of wat is deze loods tot de nok gevuld. Monsteren Voor de weegbrug staan inmid dels een paar trekkers te wachten. Tijdens het wegen van de trekker en lading wordt op een paar plaatsen in de kar een monster genomen. Als de vervoerder gaat lossen in een van de putten wordt in de tussentijd het vochtpercentage en het hectoliter gewicht bepaald. Zodra de trekker weer op de weegbrug komt om leeg te wegen, krijgt hij z'n uitslagen mee. Naast het vocht en het hectoliterge wicht zijn dan ook de kilo's bekend. Hoe is het vocht? Donkere wolken dreigen roet in het graan te gooien. "We zullen eens even op zoek gaan naar een compu ter voor de buienradar", deelt Adrie Rijk mee. Alles draait om het weer. Een buitje kan ervoor zorgen dat het combinen niet meer gaat of dat in ieder geval het vochtpercentage te hoog wordt. Vochtig graan wordt gedroogd om schimmelontwikke ling tijdens de bewaarperiode te voorkomen. Bij tarwe met meer dan 16% vocht worden droogkosten in rekening gebracht, bij gerst vanaf 15%. Dat is ook de reden waarom combines pas wat later op de dag aan het werk gaan. Het graan moet eerst kurkdroog zijn. Nog voor de buienradar is gestart, vallen de eerste spetters op het wegdek. "Kijk, die bui gaat net over het Kanaal in de richting van Rilland." Z'n telefoon gaat. Adrie: "Heit op 's-Gravenpolder heregend? Een schip vol Aan de kade van het Kanaal wordt een schip geladen met voertarwe. Het heeft bestemming Zwolle. Adrie Rijk: "Er gaat 1.000 ton in dit schip. "Kijk", wijst hij op het scherm, "de teller staat nu op 723.816 kilo, dus die is bijna vol. Hoe lang het laden duurt? Meestal beginnen ze om 7.30 uur met laden en is het schip rond 17.00 uur vol." Dan volgt nog een reis van 20 uur varen naar Zwolle. Van de vloer eten Aan de andere kant van de weg vinden we de loodsen van het zaaigraan. Je zou er van de vloer kunnen eten. "In deze loodsen staan 10.000 kisten", vertelt Adrie. "De boer kiept in de stortbak waarna het graan in de schoningsinstallatie gaat. Daarna wordt het ontsmet en verpakken we het in zakken van 25 kilo. Allemaal automatisch", be nadrukt hij. "De eerste die de tarwe weer aanraakt, is de boer zelf als hij weer gaat zaaien." Telers komen in september en oktober hun bestelde graan afhalen. Dan gaat de winter tarwe de grond weer in. 22 Aan de Domburgse Watergang in Middelburg tegenover het Griffioenpad, staat een bijzonder theehuisje. Dit huisje hoorde bij de buitenplaats 't Hof de Griffioen uit de zeventiende eeuw. Buitenplaats De Griffioen bestond uit een huis met uitgestrekte tuinen, een langwerpige vijver, een zogenaamde Grand Canal en De Overwater, een tuin aan de overzijde van de Dom burgse watergang. De buitenplaats is bewoond geweest door Middelburgse regentenfamilies. Het barokke theehuisje werd in 1733 gebouwd in opdracht van Johan Assuerus Schorer en zijn echtgenote Maria Johanna van de Putte, de toenmalige bewoners. De vorm van het huisje is vierzijdig met afgeronde hoeken. De deuren hebben zowel aan de land- als waterzijde een omlijsting en bekroning van snijwerk. Het schilddak is bekroond met vaasjes. De grote ramen zorgen voor veel lichtinval en boden vroeger een schitterend uitzicht over de tuinen en landerijen van 't Hof. Onder het theehuisje is een ingang voor een roeibootje en bereikbaar via een trapje. Nu herinneren alleen nog de langwerpige vijver, het huis 'De Griffioen' aan de Seissingel en het theehuisje aan lang vervlogen tijden. Het theehuisje staat op privéterrein en is niet van dichtbij te bezichtigen, maar wel vanaf het Griffioenpad te bewonderen. 23 Boven: eerst de weegbrug op. Midden: zo'n 90% wordt per schip afgevoerd, de schepen gaan het hele land door. Onder: het graan komt bovenin de loods op een transportbandje binnen en wordt in twee straaltjes naar beneden gestort. Beluchtingskokers moeten het graan schimmelvrij houden. Met dank aan Adrie Rijk die inmiddels gepensioneerd is. Scheldestromen zomer 2014 door Chantal de Putter Middelburg, Griffioenpad Scheldestromen zomer 2014

Scheldestromen/de Waterwerker | 2014 | | pagina 12