Een watervriendelijke tuin Warmte en water start Kustversterking Waterdunen van "De dijk wordt landwaarts versterkt Hartstikke praktisch, een betegelde tuin. Geen onkruid, weinig onderhoud en voldoende ruimte om te spelen en zitten. Toch heeft het ook een nadeel: door alle tegels kan het regen water niet goed in de grond zakken en komt het via regenpij pen en putjes in het riool. Bij extreme regenval kan het riool overbelast raken omdat het water niet goed weg kan stromen. Hierdoor kunnen kelders onderlopen en putdeksels gaan drij ven. Een strook groen in de tuin zorgt ervoor dat het regen water geleidelijk kan wegzakken in de grond. Het grondwater blijft beter op peil in droge perioden. Ook wordt het riool niet belast met het relatief schone regenwater. (EH) Ook dit jaar werkt projectbureau Zeeweringen, het samenwerkingsverband van Rijkswaterstaat en het waterschap, op zes plaatsen aan dijkversterkingen. Om het werk veilig uit te voeren sluiten we het werkgebied af, ook de toe- en afvoerwegen naar het werk. Het verkeer leiden we om, maar het komt regelmatig voor dat fietsers en wandelaars zich toch op de afgesloten, vaak smalle wegen bevinden waar ook het zware vrachttransport rijdt. De vrachtwagens hebben regelmatig ladingen van meer dan vijftig ton. Hoe mooi en indrukwekkend het werk ook is, wandel of fiets niet in het werkgebied. Het is echt gevaarlijk! (CdP) Bacteriën en algen gedijen goed in zoet of brak stilstaand water in een periode met aanhoudende warmte en weinig neerslag. Maar hoe constateer je deze verminderde water kwaliteit? Door te kijken en te ruiken. Algenbloei, kleuring van water, drijflagen en schuim geven een indicatie van waar schijnlijk een slechtere waterkwaliteit. Maar ook de geur van het water zoals een rioollucht, de geur van rotte eieren of een muffe rottingslucht. Hoe los je dit op? Moeilijk, omdat het vaak een natuurlijk verschijnsel is. Regen en lagere temperaturen doen al veel. Vertrouwt u de waterkwaliteit niet, vermijd dan elk contact. Dit geldt voor mens én dier. (CdP) De West-Zeeuws-Vlaamse kust wordt in delen versterkt, zodat het eind 2015 weer volledig bestand is tegen een superstorm die eens in de 4.000 jaar kan voorkomen. Op dit moment is het kustvak Waterdunen, tussen Breskens en Groede, aan de beurt. De dijk wordt landwaarts versterkt. Met grond, zware klei en zand leggen we een nieuwe dijk en duinen aan. De grond en klei komen uit het achterliggende gebied dat Provincie Zeeland gaat inrichten als natuur- en recreatiegebied met getijden werking. Daarvoor legt het waterschap een getijdenduiker aan in de waterkering bij 't Killetje. Naast 250 hectare zilte natuur met slikken en schorren, wordt ruimte gemaakt voor een duincamping met 300 kampeer plaatsen, een hotel, boulevard en 400 recreatiewoningen. Meer informatie over de kustversterking en het inrichtingsplan vindt u op www.kustversterking.nl en www.waterdunen.com. (SF) Op sommige plaatsen rijden auto's op het strand of staan auto's geparkeerd op een dijk- of duinovergang. Mag dat zo maar? Nee, die auto's hebben daarvoor een vergunning nodig. Meestal van het waterschap, maar in Veere van de gemeente. Zo'n vergunning krijgt men alleen als er een goede reden is om met de auto dichter bij het strand te komen. Bijvoorbeeld voor eigenaren en leveranciers van strandpaviljoens of voor het plaatsen van strandhuisjes. Voor drie overgangen op Wal cheren geldt een ruimere regeling; voor de duinovergangen De Tien Torens (boulevard Zoutelande), Erica en Joossesweg kunnen invaliden en eigenaren van boten een vergunning krijgen. Voorwaarde is wel dat men een invalidenparkeer- kaart heeft of een eigendomsbewijs van de boot. De gemeente Veere verleent deze vergunningen. Op Walcheren zijn er nog oude en gekopieerde vergunningen van het vroegere water schap Walcheren in gebruik. Die staan niet op kenteken van de auto en zijn daarom niet meer geldig. Daarom gaan we met de gemeente Veere controleren op deze vergunningen. Eerst verklaren we alle oude vergunningen ongeldig. Daarna gaan medewerkers van de gemeente Veere controleren en na een eerste waarschuwing zo nodig verbaliseren. (JvB) 7 Scheldestromen zomer 2014 Scheldestromen zomer 2014

Scheldestromen/de Waterwerker | 2014 | | pagina 4